Cijene nafte su u utorak ujutro pale na azijskom tržištu dok su investitori analizirali planove predsjednika SAD-a Donalda Trumpa za povećanjem proizvodnje nafte i plina u Sjedinjenim Američkim Državama kao i plan da uvede nove carine kasnije nego što se očekivalo.
Cijene Brent nafte niže su za 35 centi i iznose 79,80 američkih dolara (75,10 eura) po barelu. Najtrgovaniji ugovor za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu za ožujak niži je za 90 cent i iznosi 76,49 dolara (72,30 eura) po barelu. Na američkom tržištu nije bilo zaključivanja cijena u ponedjeljak zbog državnog praznika. Ugovor za veljaču ističe u utorak.
„Postoji mnogo faktora koje tržišta moraju razmotriti ovog jutra, a većinu toga pokreću naslovi u medijima, što je karakteristika Trumpove ere 2.0. Početni osjećaj olakšanja što trgovinske mjere nisu odmah bile fokusirane na Trumpov ‘Prvi dan’ brzo je bio anuliran izvještajem o carinama od 25 posto na Meksiko i Kanadu već u veljači, što je dovelo do promjene stavova prema riziku“, rekao je Reutersu Yeap Jun Rong, strateg tržišta u IG-u.
Predsjednik Trump nije odmah uveo široke trgovinske mjere nakon svog inauguracijskog govora u ponedjeljak, ali je federalnim agencijama naredio da istraže nepravedne trgovinske prakse drugih zemalja.
Rekao je i da razmatra uvođenje carina od 25 posto na uvoz iz Kanade i Meksika od 1. veljače, umjesto da to učini odmah prvog dana na funkciji, kao što je prethodno najavio.
„Trgovci će sada nagađati do kojeg će stupnja Trump povećati carine na Kinu, što bi moglo izazvati oprez na tržištu nafte s obzirom na već slabiju ekonomsku situaciju u Kini“, rekao je Yeap iz IG-a.
Odgoda carina u početku je pomogla smanjiti cijene nafte, ali carine na kanadsku naftu mogle bi na kraju povećati cijene na tržištu. Gotovo sav izvoz kanadske nafte ide u SAD i obično se prodaje po sniženoj cijeni u odnosu na WTI.
„Američke sankcije stoga povećavaju rizik rasta troškova za većinu kanadskog izvoza nafte“, rekao je analitičar Commonwealth Banka, Vivek Dhar u napomeni.
U međuvremenu, mogući porast proizvodnje nafte u SAD-u uz Trumpovu naglasak na „Bušit ćemo, dušo, bušiti“ ostaje značajan faktor koji utječe na dinamiku ponude i potražnje nafte, dodao je Yeap.
Trump je u ponedjeljak izložio opsežan plan za ubrzanje dozvola za naftu, plin i energiju u cilju maksimiziranja već rekordne proizvodnje energije u SAD-u.
Pročitajte još:
Predsjednik SAD-a također je rekao da bi njegova administracija „vjerojatno“ prestala kupovati naftu iz Venezuele. SAD je drugi najveći kupac venezuelanske nafte nakon Kine. Trump je također obećao punjenje strateških rezervi, što bi moglo biti pozitivno za cijene nafte jer bi povećalo potražnju za američkom naftom.
U SAD-u su i polarne hladnoće te se procjenjuje da je proizvodnja nafte u Sjevernoj Dakoti pala između 125.000 i 150.000 barela dnevno.