Pokazatelji recesije na tržištu: Rizici rastu, posebice u SAD

Pixabay.com
Recesija, Foto: Pixabay.com

Rizici od globalne recesije ponovno su se našli visoko na popisu zabrinutosti tržišta, ali podaci iz gospodarstva i ključni financijski indikatori ne daju tako jasnu sliku kao što se na prvi pogled čini. Tromjesečna pauza na većinu uzajamnih carina, koju je u travnju najavio američki predsjednik Donald Trump, ublažila je najgore strahove investitora, no očekuje se da će šteta nanesena poslovnom i potrošačkom povjerenju ipak imati negativne posljedice.

„Rizici od recesije znatno su porasli čak i ako dođe do dogovora oko carina. Rizik od recesije u SAD-u je 50:50, toliko je blizu.“, rekao je Guy Miller, glavni strateg tržišta u Zurich Insurance Group.

Miller ističe i da pomno prati tjedne zahtjeve za naknadama za nezaposlene kao najpravovremeniji pokazatelj stanja u američkom gospodarstvu.

Reutersova analiza pokazatelja o rizicima od globalne recesije pokazuje kako je povjerenje američkih potrošača palo u travnju na najnižu razinu u gotovo pet godina. Potrošnja je ključna jer čini više od dvije trećine gospodarske aktivnosti SAD-a. Indeks investicijskog morala u eurozoni oporavio se nakon naglog pada u travnju, ali i dalje je u negativnom području.

„Pretpostavljamo da bi svaka kontrakcija u eurozoni bila kratkotrajna i relativno blaga“, rekao je viši ekonomist MUFG-a, Henry Cook.

Ne može se zanemariti činjenica da su prognoze rasta snižene. Ekonomisti koje je anketirao Reuters navode visoke rizike od recesije ove godine, iako su još prije tri mjeseca predviđali snažan rast. Barclays smatra da je pred nama izraženo globalno usporavanje, uz blage recesije u SAD-u i eurozoni.

Ipak, ekonomisti tvrde da recesija još nije sigurna stvar. Ako SAD uskoro postigne trgovinske dogovore ili provede smanjenje poreza, rizici bi se mogli smanjiti, dok će gospodarstvo eurozone vjerojatno biti poduprto nižim kamatnim stopama i fiskalnim poticajima.

„Oporavak potrošnje zahvaljujući višim plaćama i blažem pristupu središnjih banaka, barem u eurozoni, ključni su faktori koji pomažu u izbjegavanju dublje recesije“, rekao je ekonomist BofA-e, Ruben Segura-Cayuela.

Freepik.com
Dolar i euro, ilustracija, Foto: Freepik.com

Signal s tržišta roba ukazuje na snažno usporavanje rasta. Cijene nafte pale su oko 16 posto od početka godine, na oko 60 dolara po barelu. Ako se to održi, 2025. bi mogla biti najgora godina za naftu od pandemijske 2020. Istina je da niže cijene djelomično odražavaju i očekivanja veće ponude iz OPEC-a, no analitičari tvrde da se uklapaju u širu sliku slabije potražnje uslijed usporavanja globalnog rasta.

Bakar, poznat zbog svoje pouzdanosti kao pokazatelja ekonomskih ciklusa, oporavio se s najnižih razina u travnju, ali je i dalje ispod vrhunca iz ožujka.

Citi je pesimističan za sljedećih tri do šest mjeseci jer potrošnja fizičkog bakra i proizvodna aktivnost usporavaju zbog američkih carina, posebice one od 145 posto na proizvodne pogone u Kini.

Trendovi središnjih banaka

Tržišta državnih obveznica odražavaju zabrinutost zbog usporavanja izazvanog carinama, ali ne i povećani rizik od recesije, jer tržišta pretpostavljaju da će središnje banke brzo reagirati smanjenjem kamatnih stopa.

Kina je u srijedu smanjila kamate kako bi ublažila posljedice trgovinskog rata, a trgovci su od ožujka povećali oklade na smanjenje kamata Europske središnje banke (ESB). Očekuje se dodatnih 60 baznih bodova smanjenja ESB-ove stope do prosinca.

Trgovci također očekuju oko 80 baznih bodova smanjenja kamatnih stopa američkog Feda do prosinca, te 115 bodova do sredine 2026., nakon što su ublažena prijašnja očekivanja uslijed stanke u tarifama. Fed je u srijedu ostavio stope nepromijenjene i poručio da su rizici od veće inflacije i nezaposlenosti porasli.

Freepik.com
Američka središnja banka, ilustracija, Foto: Freepik.com

„U posljednjih nekoliko godina terminski ugovori na Fedove kamate redovito su precjenjivali koliko će Fed zapravo biti popustljiv“, rekao je strateg Deutsche Banke, Henry Allen.

Vrijedi pratiti i krivulje prinosa, iako se njihova pouzdanost kao pokazatelja recesije posljednjih godina dovodi u pitanje. Razlika između desetogodišnjih i dvogodišnjih prinosa na američke obveznice pozitivna je od prošle godine, navodi Reuters. Iako se inverzija krivulje prinosa povijesno smatrala prediktorom recesije, krivulja se obično vraća u normalu kako se recesija približava.

„U posljednjim ciklusima recesija nije počela kad je krivulja bila inverzna, već kad se ponovno ispravila, jer su središnje banke brzo smanjivale stope, pa su kratkoročni prinosi padali brže od dugoročnih“, rekao je Allen.

Oporavak dionica sugerira da su strahovi od recesije oslabjeli. Njemačke dionice blizu su rekordnih razina, dok su burze u New Yorku i Tokiju porasle za više od 15 posto u odnosu na prošlomjesečne najniže točke.

Ali pažnju treba obratiti na zarade tvrtki. Švedski Electrolux smanjio je prognozu, dok su Volvo Cars, proizvođač računalne opreme Logitech i Diageo, britanska multinacionalna tvrtka specijalizirana za proizvodnju i distribuciju alkoholnih pića, kao što su Johnnie Walker i Guinness – odustali od svojih ciljeva zbog nesigurnosti. General Motors povukao je godišnju prognozu unatoč snažnim rezultatima.

„Prvo tromjesečje možda je bilo posljednje koje nije bilo pogođeno tarifama – one će utjecati već od drugog tromjesečja. S obzirom na nesigurnost, očekivao bih da bi valuacije to barem djelomično trebale odražavati. Za sada to nije slučaj“, rekao je za Reuters Guy Miller, glavni strateg tržišta u Zurich Insurance Group.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari