Pogoršano raspoloženje među europskim tvrtkama u Kini

Freepik.com
Tvrtka, ilustracija, Foto: Freepik.com

Raspoloženje među europskim tvrtkama u Kini zamjetno je pogoršano, odražavajući zabrinutost zbog posustajanja gospodarske aktivnosti te trgovinskih i geopolitičkih napetosti, pokazalo je godišnje istraživanje udruge EU Chamber of Commerce in China,

Čak 73 posto anketiranih tvrtki navelo je da su uvjeti za poslovanje u Kini u 2024. bili teži nego u prethodnoj godini. Prije godinu dana takvu je ocjenu iznijelo njih 68 posto.

Nešto više od 70 posto anketiranih tvrtki procjenjuje da će na njihovo poslovanje u iduće dvije godine utjecati usporavanje kineskog gospodarstva. Njih 60 posto pesimistično je u prognozama zbog konkurentskog pritiska u sektoru u kojem posluju.

Nešto više od 63 posto tvrtki propustilo je lani poslovne prilike zbog otežanog pristupa tržištu i regulatornih prepreka, a njih 44 posto očekuje još veće teškoće u idućih pet godina. Otprilike polovina je potvrdila pojačanu politizaciju poslovnog okruženja u Kini u 2024. godini pod utjecajem geopolitičkih napetosti.

“I europske i kineske tvrtke brine neizvjesnost koju stvara eskalacija trgovinskih i geopolitičkih napetosti, zabrinutost za kinesko gospodarstvo i tvrdokorni pad proizvođačkih cijena”, objašnjava u priopćenju čelnik udruge Jens Eskelund.

EU je lani uvela dodatne carine na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini, a Peking je odgovorio carinama na uvoz europskih žestica. Signalizirali su i da bi mogli uvesti carine na europske automobile s motorima veće zapremnine, prenosi Hina.

Samo 38 posto anketiranih europskih tvrtki namjerava proširiti poslovanje u Kini, a gotovo isti udio njih ne planira širenje. Ostatak je neodlučan. Otprilike četvrtina namjerava prebaciti nabavne lance u Kinu, istaknuli su u udruzi, dodajući da je njihov udio osjetno veći nego u prošlogodišnjem istraživanju. Njih 13 posto namjerava pak uspostaviti alternativne nabavne lance izvan Kine.

Europske tvrtke žele otpornije nabavne lance, a žele iskoristiti i konkurentnu prednosti koju im donose kineski dobavljači.

“Naša ključna poruka vladama je da raskorak između povećanja ponude i potražnje nagriza zaradu i poslovno povjerenje. Poboljšana ravnoteža donijela bi korist tvrtkama i poboljšala privlačnost Kine za ulaganja, a mogla bi ublažiti i trgovinske napetosti”, poručio je Eskelund.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari