Tvrtka Podzemno skladište plina d.o.o. (PSP) Okoli, operator sustava skladišta plina, potvrdila je Hini podatke Gas Infrastructure Europea o relativno slaboj popunjenosti podzemnog skladišta plina Okoli, ističući kako je radni volumen toga skladišta zapunjen s 34 posto ugovorenog kapaciteta.
Iz tvrtke PSP-a Okoli naveli su kako izvori nabave plina, dinamika utiskivanja i stanje zapunjenosti podzemnog skladišta plina u Okolima ovise isključivo o korisnicima, to jest zakupcima skladišnih kapaciteta. Naglasili su i da ne mogu komentirati količinu plina u svojim spremnicima, već da samo mogu potvrditi podatke GIE-a.
“Operator sustava skladištâ plina zadužen je da osigura sve tehničko-tehnološke uvjete za pouzdan rad skladišnog sustava, to jeste da PSP Okoli bude potpuno spremno za prihvat i utiskivanje ili povlačenje svih raspoloživih količina plina i to na temelju zahtjeva (nominacija) svojih korisnika”, navodi se u njihovom odgovoru.
Dodaju da tvrtka Podzemno skladište plina d. o. o. svakog dana na svojoj službenoj internetskoj stranici objavljuje sve podatke o korištenju kapaciteta sustava skladišta plina, odnosno o dnevnoj zapunjenosti skladišta.
Tako je na plinski dan 4. veljače 2025. radni volumen podzemnog skladišta plina u Okolima zapunjen s 34 posto ugovorenog kapaciteta odnosno s 1.645.099.768 kilovatsati prirodnog plina.
Podsjećamo, tvrtka Gas Infrastructure Europe (GIE) registrirala je da je podzemno skladište u Okolima prvoga dana veljače bilo popunjeno s nešto manje od 36 posto kapaciteta. Nižu razinu zaliha imala je samo Francuska, od 35,5 posto. Ispod je granice od 40 posto je i Nizozemska s 37,1 posto.
Zalihe u Hrvatskoj pokrivale su početkom veljače prema GIE-u šest posto godišnje potrošnje. Blizu je Portugal s pokrivenih sedam posto, a najnižu pokrivenost imala je Belgija, samo dva posto.
Cijene plina u EU na najvišoj razini od 2023.
Cijene plina dosegnule su u Europi najvišu razinu u nešto više od godinu dana, uz pojačanu potražnju zbog niskih temperatura i ukinuti cjenovni limit na razini EU-a. Na referentnoj nizozemskoj digitalnoj burzi TTF megavatsat plina s rokom isporuke u ožujku koštao je jutros 53,9 eura, najviše od kraja listopada 2023. godine.
Od prošlog tjedna plin je na TTF-u poskupio otprilike 11 posto, a od sredine rujna za čak 50 posto. Najjeftiniji je lani bio u ožujku kada je za megavatsat trebalo izdvojiti 29,13 eura.
Krajem prošlog tjedna je istekao i cjenovni limit koji je Europska komisija uvela krajem 2022. godine kako bi obuzdala naglo poskupljenje plina zbog sankcija Rusiji i prekida isporuka ruskog plina cjevovodima Yamal-Europe i Sjeverni tok 1 preko Baltičkog mora koji je uništen u eksploziji.
Komisija je postavila stroge uvjete za njegovo aktiviranje pa se tako trgovina na burzama obustavlja ako cijena na TTF-u premaši 180 eura. Limit stupa na snagu i ako je cijena na TTF-u tri dana zaredom za 35 dolara veća od referentne cijene ukapljenog prirodnog plina na svjetskim tržištima.
Talijanski ministar energetike Gilberto Pichetto Fratin rekao je pak početkom siječnja da bi limit trebao ostati na snazi i da bi Komisija trebala sniziti plafon kako bi se spriječio cjenovni šok.
“Mislim da bi EU u ovom trenutku trebao ponovo uvesti cjenovni limit, ali ne od 180 eura, već od 50 ili 60 eura”, rekao je tada talijanski ministar.
Poticaj cijenama plina bila je snažna potražnja zbog niskih temperatura, nakon dvije blage zime u Europi. U takvim su uvjetima zalihe na razini EU-a na početku veljače bile popunjene 53,11 posto, prema podacima Gas Infrastructure Europe (GIE). Propisana je razina 60 posto.
Pročitajte još:
Podsjećamo i da od računa za studeni 2024. godine, cijene struje, plina i toplinske energije u Hrvatskoj veće su za deset posto, a povećanje cijena je realizirano postupno tijekom šest mjeseci.
„Struja će se povećati, kroz šest mjeseci, ukupno deset posto. Za studeni, račun za struju će biti veći za 6,5 posto a ostatak ide kroz povećanje od naredne godine, ukupno deset posto. Povećanje će ići u dvije faze“, rekao je premijer Andrej Plenković predstavljajući mjere Sedmog paketa Vlade RH za pomoć građanima i gospodarstvu u suzbijanju energetske krize u rujnu 2024. godine, naglasivši da je ukupna vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
PODZEMNO SKLADIŠTE PLINA d.o.o.
Veslačka 2-4, 10000, Zagreb, Hrvatska
16.543.467,21 (2023.)
88 (2023.)
3 Odgovora
Opet ce biti neke mini krize
Nisam znao da je tako niska popunjenost podzemnog skladista plina!
ovo je zanimljiv podatak