Na Wall Streetu je u četvrtak S&P 500 indeks pao s rekordne razine, kao i Nasdaq, jer je ulagače zabrinuo podatak o rastu proizvođačkih cijena u SAD-u, što bi moglo navesti Fed na usporavanje tempa smanjenja kamatnih stopa.
Dow Jones pao je 0,53 posto, na 43.914 bodova, S&P 500 0,54 posto, na 6.051 bod, a Nasdaq indeks 0,66 posto, na 29.902 boda.
Nakon što su u srijedu podaci o potrošačkim cijenama pokazali da je inflacija u SAD-u i dalje znatno iznad ciljanih razina američke središnje banke, jučer su to potvrdili i oni o proizvođačkim cijenama.
Te su cijene u studenome porasle 0,4 posto na mjesečnoj, a tri posto na godišnjoj razini, više nego što su analitičari očekivali.
A povišena inflacija mogla bi navesti Fed da uspori ili čak i prekine ciklus smanjenja kamatnih stopa.
Premda čelnici Feda već tjednima ponavljaju da bi se mogao usporiti tempo povećanja kamata, na tržištu se očekuje da će na dvodnevnoj sjednici od 17. do 18. prosinca Fed smanjiti kamate po treći put ove godine, za dodatnih 0,25 postotnih bodova.
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale jer ulagače nisu oduševile nove poticajne mjere u Kini, a negativno na tržišta utječe i jučerašnji pad Wall Streeta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u sedam sati u minusu 0,5 posto.
Pročitajte još:
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,1 posto, a cijene dionica u Australiji, Šangaju i Hong Kongu između 0,4 i 1,4 posto. U Južnoj Koreji su, pak, porasle 0,4 posto.
Kineske su burze pod pritiskom, piše Hina, jer su ulagače razočarale nove poticajne gospodarske mjere vlasti, kojima će se povećati dug i nastojati potaknuti potrošnja.
4 Odgovora
uopce me to ne iznenaduje
Burze padaju zbog cijena, ali nema sumnje da će se Wall Street brzo oporaviti kao i uvijek.
Očekivano
Uvijek pratim izvještaje s burze.