Poboljšani izgledi za potražnju za naftom u SAD i Kini, cijena neznatno niža

Stockcake.com
Naftna platforma, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte su stabilne u petak i na putu su prema tjednom porastu zbog poboljšanih izgleda za potražnju u SAD-u i Kini. Također, zabrinutost oko poremećaja u opskrbi iz Rusije dodatno je podržala cijene.

Terminski ugovori za Brent sirovu naftu niži su za tri centa i iznose 76,45 američkih dolara (70,65 eura) po barelu, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) nafta jeftinija za četiri centa, i iznosi 72,44 dolara (66,96 eura).

Oba indeksa bilježe rast od preko dva posto ovog tjedna što je i najveći tjedni porast cijena od početka siječnja. Globalna potražnja za naftom u prosjeku iznosi 103,4 milijuna barela dnevno do 19. veljače, što je povećanje od 1,4 milijuna barela po danu, naveli su analitičari JPMorgana u bilješci, prenosi Reuters.

Očekuju i da će hladno vrijeme u SAD-u i povećana industrijska aktivnost u Kini, uslijed povratka radnika s praznika, dodatno povećati potražnju u nadolazećem tjednu.

Zalihe sirove nafte u SAD-u porasle su prošli tjedan, dok su zalihe benzina i destilata pale zbog sezonskog održavanja rafinerija, što je dovelo do smanjene prerade, objavila je u četvrtak Uprava za energetske informacije (EIA).

Smanjenje zaliha benzina i destilata u SAD-u, sa zabrinutošću oko ograničene opskrbe iz Rusije, podržava cijene nafte. Očekivanja o mogućem mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine, koji bi mogao ublažiti sankcije Moskvi, donekle su splasnula zbog sve čvršćeg stava Ukrajine, što je potaknulo neke ulagače na povratak na tržište“, rekao je Toshitaka Tazawa, analitičar tvrtke Fujitomi Securities.

Američki ministar financija Scott Bessent izjavio je u četvrtak za Bloomberg Television da bi Rusija mogla dobiti određeno ublaženje američkih sankcija, ovisno o njezinoj spremnosti da pregovara o završetku rata u Ukrajini.

U međuvremenu, poremećaji u opskrbi naftom nastavili su održavati cijene na višim razinama.

Rusija je izjavila da su protoci nafte kroz naftovod Kaspijskog naftnog konzorcija, koji je glavni izvozni put za sirovu naftu iz Kazahstana, smanjeni za 30 do 40 posto početkom ovog tjedna, nakon napada ukrajinskog drona na pumpnu stanicu.

No, unatoč oštećenju glavnog izvoznog pravca preko Rusije, Kazahstan je uspio ispumpati rekordne količine nafte, izjavili su industrijski izvori u četvrtak.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari