Farmaceutska industrija u Hrvatskoj mogla potencijalno biti prva na udaru najnovijih prijetnji američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je prošlog tjedna rekao da bi nove sektorske američke carine na uvoz zasad izuzetih farmaceutskih proizvoda i poluvodiča mogle stupiti na snagu već 1. kolovoza.
Tog dana istječe rok koji je Trump dao svim američkim trgovinskim partnerima za postizanje bilateralnih dogovora s Washingtonom. Partnerima koji do tog datuma ne sklope novi dogovor sa SAD-om carine na svu robu mogle bi se značajno podići. U slučaju Europske unije, Trump je u travnju prijetio nametom od 20 posto na svu europsku robu, da bi zatim tu odluku odgodio i uveo “temeljnu stopu” od 10 posto.
Ako se dogovor, na kojem užurbano rade predstavnici Europske komisije i američke vlade, ne postigne do 1. kolovoza, Trump je najavio da Europskoj uniji prijeti namet od 30 posto – trostruko više od dosadašnjeg.
Stope određene za pojedine države i partnere Trumpova vlada tretira odvojeno od sektorskih carina, pa su tako u međuvremenu stupili na snagu i novi nameti na sve uvozne automobile, čelik, i aluminij, a već je najavljena i carinska stopa od 50 posto na bakar koja stupa na snagu s prvim danom kolovoza.
Prema podacima DZS, u cijeloj 2024. vrijednost hrvatskog izvoza u SAD vrijedio je 804,5 milijuna eura, što je rast od 37 posto u odnosu na 585 milijuna eura godinu ranije. Istovremeno, iz SAD-a je prošle godine uvezeno robe u vrijednosti 781,0 milijuna eura, ili 27 posto manje u odnosu na 1,067 milijuna 2023.
U ukupnom hrvatskom izvozu od 24 milijarde eura prošle godine SAD je činio oko 3,4 posto. U uvozu, koji je iznosio 41,9 milijardi eura, roba izvezena u SAD je činila manje od 1,9 posto. Po sektorima, Hrvatska u SAD najviše izvozi farmaceutske proizvode i medicinsku opremu, pa je tako po podacima udruge Hrvatski izvoznici iz Hrvatske 2024. godine taj sektor izvezao robe u vrijednosti od 220 milijuna eura, ili preko 27 posto ukupnog izvoza u SAD.
Za komentar trenutne situacije i potencijalna počekivanja pitali smo dvije najveće farmaceutske kompanije po prihodima u Hrvatskoj, zagrebačku tvrtku Pliva Hrvatska, u vlasništvu multinacionalne grupacije Teva – te riječki JGL.
“Tržište SAD-a jedno je od najvažnijih izvoznih tržišta za Plivu Hrvatska d.o.o. koja je sa svojim proizvodima kroz Tevinu mrežu prisutna na njih više od 60 diljem svijeta. Izvoz na ovo zahtjevno farmaceutsko tržište nakon pandemije rastao je, i u odnosu na 2019. porastao je, prema današnjem tečaju, preko 40 posto,” rekla je za Financije.hr Tamara Sušanj Šulentić, direktorica korporativnih komunikacija u Plivi Hrvatska.
Iako su dosad farmaceutski proizvodi bili izuzeti od američkih carina, Trumpova vlada stalno prijeti novim nametima, no ne nudi nikakve naznake kakav bi točno mogao biti njihov tretman u doglednoj budućnosti.
Po podacima servisa CompanyWall Pliva Hrvatska je po prihodima najveća farmaceutska kompanija u Hrvatskoj, pa je tako u 2024. ostvarila 958,3 milijuna eura prihoda (rast od 31 posto godišnje), uz dobit od 131 milijun eura (rast od 64 posto). Pliva je i daleko najveći poslodavac u tom sektoru, s više od 3.000 zaposlenih.
“Teva pomno promatra najave predsjednika Trumpa. Kao farmaceutski proizvođač sa složenim globalnim lancem opskrbe, poticat će novu administraciju u SAD-u da nastavi s praksom bescarinskog statusa za farmaceutske proizvode i niske stope carine za aktivne farmaceutske supstance, što je u skladu s politikom ranije američke administracije. Kontinuirano pratimo promjene u okruženju kako bismo mogli pravovremeno reagirati i nastaviti konkurentno poslovati,” dodaje Sušanj Šulentić.
Pročitajte još:
Iz JGL-a su nam potvrdili da zasad ne sudjeluju na tržištu SAD-a, ali da je situacija sa trgovinskim napetostima i carinama svakako faktor kojeg prate jer o njemu ovise buduće poslovne odluke.
“JGL trenutno nije prisutan na američkom tržištu, no, kao globalno orijentirana kompanija, pomno pratimo sve regulatorne i trgovinske promjene koje mogu utjecati na naše dugoročne strateške odluke. Uvođenje carina na proizvode iz EU svakako je važan faktor koji uzimamo u obzir u našim analizama potencijalnog ulaska na to tržište,” rekla je Dea Demić, voditeljica korporativnih komunikacija pri JGL d.d.
Jadran – Galenski laboratorij (JGL) je druga najveća farmaceutska kompanija po prihodima u Hrvatskoj, sa 162 milijuna eura prihoda u 2024. godini (rast od 21 posto godišnje) i dobiti od 18,4 milijuna eura, ili rastom od 40 posto u odnosu na godinu ranije. Kompanija je prošle godine imala 824 zaposlenika.