Petrokemija za Financije.hr: Vidimo šansu na izvoznim tržištima

https://petrokemija.hr/Mediji/Foto/Tvornica
Upravna zgrada Petrokemije, Kutina, Hrvatska, Foto: Petrokemija.hr

Petrokemija ovih dana ponovno pokreće pogone u još jednom pokušaju da stane čvršće na noge i pokuša održati proizvodnju na dulji rok.

Povoljnije cijene plina i povećanja potražnja za ureom stoje iza sadašnje odluke o pokretanju pogona, kazali su za Financije.hr iz uprave kutinske tvrtke čiji je većinski vlasnik sa 75 posto udjela turski Yildirim. Ostatak od 25 posto je u rukama hrvatske države.

“Ponovni start proizvodnje odnosi se na pogone za proizvodnju mineralnih gnojiva s posebnim naglaskom na ureu čija je potražnja u posljednje vrijeme znatno porasla na domaćem i međunarodnom tržištu”, stoji u odgovoru za Financije.hr.

Petrokemija se posebno pouzdaje u rastući interes na izvoznim tržištima o čemu zapravo najviše ovise daljnji proizvodni planovi.

“Sve analize i kalkulacije pokazale su da se ponovno pokretanje proizvodnje isplati, pa se može očekivati da ćemo nastojati održati ili čak proširiti proizvodnju u doglednom razdoblju, prilagođavajući se tržišnim uvjetima. Daljnji proizvodni planovi prvenstveno će ovisiti o tržišnim okolnostima i potražnji, no trenutačno postoji značajan interes, osobito na izvoznim tržištima”, poručuju iz Petrokemije.

Stručnjaci procjenjuju da je teško proizvodnja Petrokemije održiva ako cijena plina ode iznad 38 eura za megavat-sat, a sada je na 33,75 eura nakon što je proteklih dana osjetnije pala. Samo prije dva tjedna bila je na oko 40 eura za megavat-sat.

“Glavni razlog zašto je proizvodnja u Petrokemiji neko vrijeme bila zaustavljena bila je visoka cijena prirodnog plina, koji je ključni trošak u proizvodnom procesu mineralnih gnojiva. Naime, cijene plina na europskoj burzi prethodno su bile izrazito visoke, što je otežavalo isplativost proizvodnje. Međutim, u posljednjih nekoliko tjedana zabilježen je pad cijena plina, dok istovremeno na tržištu uree raste potražnja i cijena, što je potaknulo upravu Petrokemije na ponovno pokretanje proizvodnje”, istaknuto je u odgovoru.

Podsjetimo, početkom veljače cijena plina je bila na gotovo 60 eura za megavat-sat.

Po pisanju domaćih medija u zadnje vrijeme, Petrokemija vidi priliku i u prodaji amonijeva nitrata koji se koristi u poljoprivredi, ali i u industriji eksploziva što može biti zanimljivo u kontekstu povećanja europskog investiranja u obranu.

Ove godine Petrokemija je već bila pokrenula proizvodnju u ožujku, no ona je ponovno zaustavljena u svibnju.

Kutinska tvrtka je veliki potrošač plina tako da kada ona ne radi ukupna hrvatska godišnja potrošnja plina je osjetno manja, a zadnjih godina se kreće na oko 2,5 milijarde kubičnih metara.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari