Nova Europska komisija (EK) mora temeljito promisliti o izmjeni zakona koji se odnose na investicije, upravljanje podacima i borbu protiv klimatskih promjena ako Europska unija želi biti globalno konkurentna, tvrdi zamjenik glavnog izvršnog direktora francuske osiguravateljske multinacionalne grupacije AXA, Frederic de Courtois.
De Courtois ističe da je jedan od takvih zakona nedavno usvojena regulativa o umjetnoj inteligenciji čije kršenje predviđa moguće kazne i do sedam posto ukupnog prometa a za Euronews je rekao kako zapravo nema pojma kako bi se zakon o umjetnoj inteligenciji trebao primijeniti unatoč tome što je ta tehnologija ključna za osiguravateljsku industriju.
Potencijal uporabe umjetne inteligencije vidi u procjeni rizika i određivanja cijena osiguranja te da bi zabrinutost oko pristranosti ili ugrožavanja privatnosti trebao biti rješavan određenim skupom načela umjesto ograničavajućim zakonom.
“Europski je pristup pokušati imati na sve odgovor, a mislim da to nije pravi put. Trebali bismo se pobrinuti da ne dajemo prvenstvo regulativi u odnosu na inovaciju”, kaže direktor AXA-e.
Nova komisija tek je započela svoj mandat, a lobisti u financijskom sektoru već su krenuli u akciju kako bi ishodili ublažavanje ili ukidanje određenih regulatornih zahtjeva.
Predsjednica EK, Ursula von der Leyen, obećala je u svom inauguracijskom govoru da će konkurentnost biti jedan od ključnih prioriteta njezina drugog mandata dok Europska unija zaostaje u gospodarskim pokazateljima za SAD-om, a mnoge tvrtke upozoravaju da ih upravo regulativa sputava.
Bivši europski povjerenik Thierry Breton govorio je da je riječ o regulativi koja Europu stavlja u poziciju postavljanja standarda u vjerodostojnosti umjetne inteligencije, no gospodarstvenici smatraju da je riječ o previše opreznom pristupu koji ih zapravo ostavlja “u mraku”.
Pročitajte još:
Brojne prigovore trpe i financijski zakoni koji od tvrtki traže da navode učinak koji na okoliš imaju njihovi dobavni lanci, jer kako navode, ti zakoni donose suprotstavljene odredbe i zahtjeve.
Po riječima Courtoisa, klimatske promjene spadaju među najveće trenutačne rizike te se često prepušta osiguravateljima da preuzmu račun za ekstremne vremenske uvjete, no nada se da će hitnost djelovanja na tom polju biti vođena pragmatičnim i fleksibilnim pristupom.
Jedan odgovor
Slazem se s tim