OPEC+ snizio prognoze globalne potražnje za naftom u naredne četiri godine

Freepik.com
Naftno polje, ilustracija, Foto: Freepik.com

OPEC je u četvrtak snizio svoje prognoze globalne potražnje za naftom u sljedeće četiri godine, ponajviše zbog usporavanja kineskog rasta, iako dugoročno vidi rast potražnje zbog sve većih potreba zemalja u razvoju, uz napomenu da “nema dokaza” da je potražnja za naftom dosegnula svoj vrhunac.

Skupina zemalja proizvođača nafte OPEC i njenih saveznika, uključujući i Rusiju, povećala je proizvodnju kako bi povratila tržišni udio, nakon niza godina rezanja proizvodnje u želji da se održe cijene na globalnom tržištu. Ako potražnja srednjoročno bude slabija, to bi im moglo otežati planove da eliminira i preostala ograničenja, zasad na snazi do 2026. godine.

Globalna potražnja bi po projekcijama trebala ove godine biti u prosjeku oko 105 milijuna barela dnevno (bpd), kazao je OPEC u svojem izvješću za 2025. godinu objavljenom u četvrtak. Očekuje se da će potražnja rasti na prosječno 106,3 milijuna bpd u 2026., a zatim se popeti na 111,6 milijuna bpd u 2029. godini.

Projekcije svjetske potražnju za period od 2026. do 2029. sad su niže nego što su bile prošle godine. Za 2026. predviđa se 106,3 milijuna bpd, u odnosu na 108 milijuna bpd koliko se predviđalo prošle godine. Nova prognoza za 2029. godinu pala je za 700.000 bpd u odnosu na prošlogodišnje projekcije.

Istovremeno, OPEC očekuje da će potražnja nastaviti rasti dulje nego što to računaju drugi analitičari, poput multinacionalne naftne kompanije BP ili Međunarodne energetske agencije (IEA), koji očekuju da će svjetska potrošnja nafte dosegnuti povijesni vrhunac prije isteka ovog desetljeća.

“Nafta podupire globalno gospodarstvo i ključna je za svakodnevni život…  Nigdje se ne nazire trenutak kad će potražnja dosegnuti vrhunac,” rekao je glavni tajnik OPEC-a Haitham Al Ghais u predgovoru izvješća. OPEC je kazao da se potražnja potpuno oporavila od naglog pada za vrijeme pandemije Covida-19, što je dovelo do predvidljivijih prognoza. 

Rast potražnje također usporava u Kini, zemlji koja je u posljednjih par desetljeća bila predvodnik u globalnom rastu potrošnje. “To je rezultat sporijeg gospodarskog rasta, veće penetracije električnih vozila i širenja infrastrukture za električno punjenje, kao i nastavka procesa zamjene nafte u nekoliko velikih sektora.”

OPEC je zadržao svoju raniju prognozu da će dnevna potražnja 2030. godine biti u prosjeku 113,3 milijuna bpd. S druge strane, Međunarodna energetska agencija (IEA) očekuje da će globalna potražnja dosegnuti vrhunac od 105,6 milijuna bpd do 2029. godine, i da zatim slijedi blago smanjenje do 2030. godine.

Što se tiče dugoročnijih projekcija, OPEC očekuje da će Indija, Bliski istok i Afrika najviše predvoditi rast potražnje. Događaji poput izlaska SAD-a iz klimatskog sporazuma UN-a i sporije širenje električnih vozila u Europi najvjerojatnije će dovesti do prelijevanja potražnje na zemlje u razvoju kojima će biti potrebno više energenata, kažu iz OPEC-a.

OPEC očekuje da će svjetska potražnja za naftom dosegnuti 122,9 milijuna barela dnevno do 2050. godine, što je povećanje u odnosu na 120,1 milijun bpd koliko se prognoziralo u prošlogodišnjem izvješću. To je daleko iznad drugih prognoza za 2050. godinu.

OPEC stoga poziva na veća ulaganja u razvoj naftne industrije i kaže da će sektoru biti potrebno oko 18.2 trilijuna eura dolara do 2050. godine, u usporedbi sa 17.4 trilijuna koliko je bilo procijenjeno prošle godine.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari