OPEC+ bi mogao odgoditi povećanje opskrbe, cijene nafte rastu

Freepik,com
Naftno polje, Foto: Freepik.com

Cijene nafte bilježe rast jer bi glavni proizvođači mogli odgoditi povećanje proizvodnje planirano za sljedeći mjesec.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i saveznici predvođeni Rusijom, poznati kao OPEC+, raspravljaju o odgodi povećanja proizvodnje nafte koje bi trebalo započeti u listopadu zbog pada cijena, prenosi Reuters.

Terminski ugovori sirove nafte Brent za studeni porasli su za 35 centi i iznose 73,05 dolara po barelu, nakon pada za 1,4 posto u prethodnoj sesiji. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta za listopad skuplja je za 35 centi i iznosi 69,55 dolara. Ova nafta proteklih je dana imala pad od 1,6 posto te je i dosegla na najnižu vrijednost od 11. prosinca.

“Čini se da pesimistični osjećaji na tržištima nafte popuštaju nakon što su se pojavili snažni podaci Američkog instituta za naftu i vijesti o preispitivanju povećanja proizvodnje OPEC+ i potaknuli nade”, rekla je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novoj.

Prošlog je tjedna OPEC+ trebao nastaviti s povećanjem proizvodnje od 180.000 barela po danu u listopadu, što je dio plana za postupno ukidanje najnovijih smanjenja od 2,2 milijuna barela po danu.

No, potencijalni kraj spora koji zaustavlja libijski izvoz i slaba kineska potražnja nagnali su skupinu na ponovno razmatranje.

Cijene u četvrtak također su pronašle podršku nakon što su podaci Američkog instituta za naftu (API) pokazali da je američka sirova nafta prošlog tjedna pala za 7,431 milijuna barela. To je bilo više od očekivanja analitičara u anketi Reutersa o izvlačenju od milijun barela.

“Brojevi API-ja objavljeni preko noći bili su konstruktivni”, rekli su analitičari ING-a u bilješci za klijenta, dodajući da bi, ako službeni vladini podaci pokažu isti pad kasnije, to mogao biti najveći tjedni pad od lipnja.

Tržišta također čekaju i dodatne pokazatelje američkih makroekonomskih podataka koji će biti objavljeni do kraja dana, što bi moglo utjecati na cijene nafte.

Stalna zabrinutost oko potražnje u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte, također ograničila je rast.

Podaci koje je tijekom vikenda objavila kineska vlada otkrili su da je proizvodna aktivnost prošlog mjeseca pala na šestomjesečnu najnižu razinu jer su tvorničke cijene pale.

Ekonomski, usporavanje kineskog gospodarstva i slaba tamošnja potražnja za naftom, što je iznenadilo neke na tržištu, narušili su povjerenje tržišta, navode analitičari Citija u bilješci.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!