OIEH: Zelena tranzicija kao smjer razvoja Hrvatske

OIEH/PR
Direktorica OIE Hrvatska, Maja Pokrovac, na panelu, Foto: OIEH/PR

Na konferenciji The Economist Croatia Business Summit koja je okupila vodeće stručnjake, gospodarstvenike i donositelje politika koji su raspravljali o ključnim temama hrvatskog i europskog gospodarstva uključujući i zelenu tranziciju, premijer Andrej Plenković istaknuo je četiri ključna procesa za razvoj Hrvatske: demografsku revitalizaciju, digitalnu transformaciju, reformu obrazovanja te dekarbonizaciju kroz ulaganja u obnovljive izvore energije.

Hrvatska ima veliki potencijal postati globalni igrač u obnovljivim izvorima energije, rekla je direktorica Obnovljivih izvora energije Hrvatska (OIEH), Maja Pokrovac, koja je bila panelistica konferencije, u raspravi pod nazivom „Zelena tranzicija: Ocjena i perspektive za Europu“.

Pokrovac je i istaknula važnost ubrzanja administrativnih procedura i donošenja pravih odluka, čime bi koristi osjetili svi – građani, industrija i gospodarstvo. Podsjetila je i na nužnost smanjenja uvoza električne energije, koji je ovog ljeta dosegao 25 posto te naglasila kako čak 45 projekata čeka na priključak zbog nedostatka jasne cijene priključenja na mrežu, priopćeno je iz OIE Hrvatska.

Vlada RH aktivno radi na ubrzavanju administrativnih procesa za projekte obnovljivih izvora energije, istakla je Marija Vučković, ministrica održivog razvoja i zelene tranzicije RH, koja je najavila ulaganja u elektroenergetsku mrežu i sustave za skladištenje energije putem baterija, što je ključno za stabilnost opskrbe i daljnji razvoj zelene tranzicije.

Boyana Achovski, glavna tajnica organizacije Gas Infrastructure Europe, istaknula je da, uz energetsku tranziciju, Europa mora paziti i na sigurnost opskrbe. S optimizmom je dodala kako vjeruje da će molekule koje danas prolaze kroz energetsku infrastrukturu uskoro biti zamijenjene elektronima kao dijelom zajedničke zelene budućnosti.

Karim Dahou, zamjenik direktora za globalne odnose i suradnju pri OECD-u, naglasio je važnost prilagodbe klimatskim promjenama, referirajući se na nedavne vremenske ekstreme u Španjolskoj.

Zelena tranzicija ima presudan značaj za sigurnost opskrbe, ekonomski rast i stvaranje novih radnih mjesta, te je dodao da će u regiji ključnu ulogu imati privatne investicije i inovacije u energetskom sektoru“, rekao je Dahou.

Infrastruktura je temeljna za zelenu tranziciju a ona uključuje ne samo nacionalnu elektroenergetsku mrežu, već i međudržavne energetske poveznice koje će omogućiti učinkovit prijenos čiste energije u cijeloj regiji, zaključio je na panelu Aris Spiropoulos, regionalni direktor za Italiju i Istočnu Europu iz kompanije Metlen Energy & Metals.

Ova konferencija pružila je vrijedne uvide i potaknula raspravu o ključnim koracima koje Hrvatska i Europa trebaju poduzeti kako bi ostvarili svoje ciljeve zelene tranzicije, navodi se u priopćenju, jačajući time gospodarstvo, ali i sigurnost opskrbe te održivi razvoj.

4 Odgovora

  1. Pametno ulaganje nije brza zarada, već dugoročni proces s uravnoteženim rizikom i povratom.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari