Kineski tržišni regulator objavio je da je pokrenuo istragu protiv tvrtke Nvidia zbog sumnji u kršenje protumonopolističkih zakona u toj zemlji.
Državna administracija za regulaciju tržišta, kako se službeno naziva regulator, navodi da je američki proizvođač čipova također pod sumnjom da nije ispoštovao obveze koje je preuzeo u vrijeme akvizicije tvrtke Mellanox Technologies. Kineski je regulator uvjetno odobrio to preuzimanje 2020. godine.
U objavi regulatora nisu navedeni detalji o tome kako je to Nvidia eventualno prekršila tržišna pravila.
Kineska istraga dolazi neposredno nakon što su američke vlasti nametnule treći krug mjera u tri godine usmjerenih, uz ostalo, protiv kineske industrije poluvodiča. Tim se mjerama ograničava izvoz u 140 kineskih tvrtki, uključivo tvrtke koje proizvode čipove, navodi Reuters.
Nvidia je zadnjih godina doživljavala snažan rast potražnje u Kini, no to je u zadnjih godinu dana donekle prigušeno američkim naporima da spriječi Kinu u kupnji najnaprednijih čipova.
Prije američkih ograničenja Nvidia je na kineskom tržištu čipova za umjetnu inteligenciju dominirala s udjelom većim od 90 posto. Sada se suočava s rastućom konkurencijom domaćih tvrtki kao što je Huawei.
Kada je Nvidia namjeravala 2019. kupiti u transakciji vrijednoj 6,9 milijardi dolara izraelskog dizajnera čipova Mellanox Technologies javila se zabrinutost od kineske blokade preuzimanja zbog američko-kineskih trgovinskih napetosti.
Peking je ipao odobrio transakciju 2020., ali uz uvjete za kinesko tržište kao što su zabrana prisilnog grupiranja više proizvoda kod prodaje, nerazumnih trgovinskih uvjeta, restrikcija u prodaji ili diskriminacije klijenata koji žele proizvode kupovati odvojeno.
Nvidia se našla i na udaru Europske komisije koja je zatražila od te tvrtke i njezinih klijenata i konkurenata informacije kako bi se utvrdilo je li američki proizvođač prekršio europske propise o tržišnom natjecanju.
Pročitajte još:
Nvidijin tržišni udio globalno je daleko ispred onih udjela konkurenata Intela i AMD-a, ali je istodobno tvrtka pod povećalom regulatora i u SAD-u, Velikoj Britaniji i Južnoj Koreji.
Kazna za kršenje propisa o tržišnom natjecanju u EU može biti do 10 posto godišnjeg prometa na međunarodnim tržištima.