Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi blago pali, izgubivši dio dobitaka od prethodnog dana.
Dow Jones indeks je pao 0,38 posto, na 40.368 bodova, S&P 500 0,17 posto, na 5.396 bodova, a Nasdaq indeks 0,05 posto, na 16.823 boda.
Indeksi su, piše Hina, izgubili dio dobitaka od prethodnoga dana jer na tržištu vlada nesigurnost zbog neizvjesnosti oko carina i, u konačnici, kako će dosad uvedene carine utjecati na američko i svjetsko gospodarstvo.
Analitičari procjenjuju da će inflacija porasti, dok će se rast gospodarstava usporiti. Tim više što nema nikakvih naznaka popuštanja carinskog rata između SAD-a i Kine.
Osim carina, u fokusu ulagača su kvartalni poslovni rezultati kompanija. No, to su rezultati za razdoblje prije nego što je predsjednik SAD-a Donald Trump 2. travnja uveo carine.
“Zarade kompanija su prilično dobre, no ovo je tržište opterećeno neizvjesnošću u vezi carina i trgovine, koji su trenutno jedini pokretači tržišta. Na dan kada nema takvih pokretača, tržište obično posrne, kao što je to slučaj danas”, kaže Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird.
I na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica pale jer bi gospodarske štete od trgovinskog rata između SAD-a i Kine mogle biti velike, pa ulagače nije ohrabrio ni brži nego što se očekivalo rast kineskog gospodarstva u prvom tromjesečju.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u sedam sati u minusu 0,7 posto, izgubivši dio dobitaka od prethodna dva dana. Pritom je japanski Nikkei indeks pao 0,9 posto, a cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu između 0,7 i 2,5 posto. U Australiji su, pak, porasle 0,3 posto.
Jutros je objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju porastao 5,4 posto na godišnjoj razini, više nego što su analitičari očekivali i brže nego u prošloj godini. No, to nije ohrabrilo ulagače jer se očekuje da će se rast gospodarstva zbog carinskog rata između SAD-a i Kine u idućem razdoblju usporiti.
Pročitajte još:
Analitičari UBS banke procjenjuju da će carinski rat smanjiti rast kineskog gospodarstva za dva postotna boda, pa u ovoj godini očekuju rast BDP-a za 3,4 posto.
A trgovinski sukob ne popušta. Bloomberg piše da su kineske vlasti naložile zrakoplovnim kompanijama da otkažu isporuke Boeingovih zrakoplova, što je novi element u trgovinskom ratu.
Jedan odgovor
Teško je ovo sve više pratiti