Osiguravatelji bi mogli biti kažnjeni zbog ulaganja u tvrtke za fosilna goriva prema planovima o kojima regulatori Europske unije u narednim danima.
Novi zakoni EU o osiguranju, koji su dogovoreni prošlog prosinca i čekaju da budu formalizirani, kažu da bi osiguravatelji trebali uzeti u obzir štetu koju njihova imovina predstavlja društvu ili okolišu, ističući ulaganja u sektore poput nafte, plina i ugljena.
Ovaj bi potez mogao predstavljati prekretnicu u prepoznavanju rizika koji predstavljaju klimatske promjene unutar financijskog sektora, odnosno u industriji koja često mora snositi troškove štete od poplava i šumskih požara.
„Imovina povezana sa sektorima s intenzivnom emisijom ugljika u opasnosti je od brzog gubitka vrijednosti budući da regulacija stvara ekonomiju s nultom neto vrijednosti. Ako vrijednost iznenada padne, to može dovesti do financijske nestabilnosti.“ rekla je Marika Carlucci, službenica za politiku EU-a u ShareActionu
Rasprava o ovim dokumentima se održava u tjednu nakon što su obilne kiše izazvale opsežne poplave i prisilile na masovnu evakuaciju u središnjoj Europi, što neki povezuju s klimatskim promjenama.
Vremenske nepogode, prenosi Euronews, doveli su do straha od “praznine u zaštiti osiguranja”, u kojoj dijelovi svijeta postaju nemogući za osigurati, a time i potencijalno nenastanjivi.
U prosincu 2023. godine, Europsko tijelo za osiguranje i strukovne mirovine, Eiopa, predložilo je povećanje kapitalnih troškova do 40 posto za izloženost osiguravajućih društava obveznicama za fosilna goriva. Što se tiče dionica, suočili bi se s povećanjem bonitetnih zahtjeva do 17 posto, čime bi osigurateljima bilo manje isplativo kupovati udjele u Shellu ili ExxonMobilu.
“Klimatske promjene uvode tranzicijske rizike povezane s dekarbonizacijom realnog gospodarstva”, navodi se u Eiopinom konzultacijskom dokumentu, navodeći rizik “nasukane imovine” odnosno ulaganja koja se ne prilagođavaju svijetu bez fosilnih goriva.
Nacionalni nadzornici, koji kontroliraju Eiopu, izrazili su zabrinutost da bi plan ipak mogao obeshrabriti ulaganja.
“Nadamo se da će nadzornici podržati izvješće Eiope, posebno za imovinu fosilnih goriva“, izjavila je za Euronews Julia Symon, voditeljica istraživanja i zagovaranja neprofitne organizacije Finance Watch.
Pročitajte još:
Symon odbacuje zabrinutost da bi došlo do dvostrukog računanja rizika te ističe da se postojeće metode ne mogu nositi s budućim postupnim ukidanjem fosilnih goriva.
“Modeli osiguravatelja nisu prilagođeni za suočavanje s onim što dolazi; oni temelje svoje analize na ekstrapolaciji prošlosti”, rekla je Symon, tvrdeći da bi jasno stajalište EU dovelo do dosljednog tretmana.
Europska komisija će prosuditi tijekom rasprave kako dalje provesti ove odluke u zakonodavstvo.
3 Odgovora
Kaznite ih!
Bit će tu svega
Mogao bi i trebao bi