Nova EU pravila za putovanja od sredine 2025. godine: Neke nove vize mogle bi utjecati i na gospodarstvo

https://travel-europe.europa.eu/travelling-europe-etias-alone-will-not-be-enough-2023-09-06_en
Kontrola na EU granici, Foto: Europa.eu

Za samo jedan dan, državnu granicu Hrvatske pređe veliki broj građana. Samo 20. kolovoza 2024. godine, prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova RH (MUP), u Hrvatsku je ušlo 150.501 osoba – cestom, morem, rijekom, željeznicom ili zrakoplovom. Državnu granicu je, na izlazu, tog istog dana prešlo 108.235 putnika.

No, iako evidencije i propisi postoje, a granične policije kako Hrvatske tako i ostalih članica EU itekako rade svoj posao, potkraj 2023. godine, ministri Europske unije promijenili su pravila putovanja u većinu europskih zemalja, što građane podsjeća na neki novi sustav viza u bezviznom režimu.

Prema aktualnom planu Europske unije, od sredine 2025. godine oko 1,4 milijarde ljudi iz više od 60 zemalja, izuzetih od viznog režima, morat će imati odobrenje putovanja za ulazak u 30 europskih zemalja za vrijeme kratkotrajnog boravka, navedeno je na službenim stranicama Europske unije. No, to bi se moglo, u državama koje bave turizmom, reflektirati na turističku sezonu.

Odobrenje ulaska u EU i kontrola putnika odvijat će se kroz dva sustava – ETIAS i EES, koji bi do sredine 2025. godine trebali postati potpuno operativni.

ETIAS, odnosno Europskog sustava putnih informacija i autorizacije, zahtijevat će od državljana zemalja, kojima nisu potrebne vize za ulazak u Schengen, da prije ulaska u EU podnesu elektronski zahtjev za odobrenje ulaska. Posjedovanje ovog odobrenja je uvjet za ulazak međutim, ne jamči ulazak.

S važećom ETIAS-ovom dozvolom za putovanje možete ulaziti na područje tih europskih zemalja onoliko puta koliko želite za kratkoročne boravke a „kratki boravak“ znači do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana.

Ako dobijete novu putovnicu, trebate dobiti i novo ETIAS odobrenje za putovanje a vaša putna isprava ne smije prestati važiti za manje od tri mjeseca i ne smije biti starija od deset godina.

ETIAS košta sedam eura a odnosi se i na naše susjede – Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Srbiju, koji će ga od trenutka stupanja na snagu – morati imati. Ovu dozvolu bit će moguće pribaviti samo on-line te platiti platnom karticom. Osobe mlađe od 18 ili stariji od 70 godina oslobođeni su ovog plaćanja. Također su izuzeti članovi obitelji državljana EU-a ili državljana zemalja izvan EU-a koji imaju pravo slobodnog kretanja diljem Europske unije.

Većina prijava obrađivat će se u roku od nekoliko minuta, no moguće je da će obrada potrajati dulje. Ako je vaša prijava odbijena, e-poruka će sadržavati razloge za ovu odluku te informacije o žalbenom postupku.

Učinak na gospodarstvo i dodatne obveze za prijevoznike

Valovi promjena u europskim zahtjevima za putovanja koje donosi ETIAS ne zaustavljaju se samo na putnicima. Međunarodni zračni, pomorski i autobusni prijevoznici također će imati svoju ulogu.

Nakon što se ETIAS pokrene u prvoj polovici 2025., zračni i pomorski prijevoznici morat će potvrditi, unutar 48 sati prije polaska, da putnici oslobođeni vize imaju valjanu ETIAS-ovu autorizaciju putovanja. Međunarodni autobusni prijevoznici imat će tri godine da ispune ovaj zahtjev.

Provjera će se odvijati elektronički putem novog alata – sučelja nositelja – koji će EU osigurati u tu svrhu. Kako bi koristili sučelje, prijevoznici se moraju registrirati u eu-LISA-i, agenciji EU odgovornoj za sustav. Trenutačno je više od 1.000 prijevoznika završilo proces registracije, a velika većina dolazi iz zračne industrije. Novi postupak verifikacije znači da se putnicima u konačnici neće dopustiti ukrcaj u zrakoplov, autobus ili pomorsko plovilo ako nemaju važeći ETIAS, navodi se na stranicama Europske unije.

Željeznički prijevoznici neće provjeravati posjeduju li njihovi putnici ETIAS odobrenje za putovanje. Neovisno o prijevoznom sredstvu koje koriste putnici, njihov ETIAS uvijek će se provjeravati na granici. Putnici koji iz Ujedinjenog Kraljevstva kreću vlakom, kao što je Eurostar, trebali bi znati da će njihov ETIAS prije ukrcaja provjeriti graničar.

Prijevoznici mogu biti odgovorni i podložni kaznama ako prevoze putnike bez valjanih putnih isprava. Kazne određuju relevantne države članice.

Što je EES i tko je izuzet?

Sustav ulaska/izlaska (EES) automatizirani je informatički sustav za registraciju državljana zemalja izvan EU koji putuju na kraći boravak, svaki put kada prijeđu granicu.

EES bi trebao modernizirati upravljanje vanjskim granicama EU, odnosno olakšati identifikaciju osoba koje su prekoračile boravak te pružiti pouzdane podatke o ulascima, izlascima i odbijanjima ulaska.

Pixabay.com
Putovnica, Foto: Pixabay.com

„Ovaj sustav će se učinkovito boriti protiv prijevara identiteta prikupljanjem biometrijskih podataka. Sigurnost unutar EU-a bit će ojačana zahvaljujući poboljšanim graničnim provjerama, korištenju elektroničkih zapisa i biometrijskih podataka. EES promiče razmjenu informacija u stvarnom vremenu, osiguravajući da granična tijela diljem EU-a imaju prave informacije u pravo vrijeme“, pojašnjavaju iz Europske unije.

EES se ne primjenjuje na državljane europskih zemalja koji koriste EES, zatim državljane zemalja izvan EU koji imaju boravišnu iskaznicu i u neposrednom su srodstvu s državljaninom EU te nositelje boravišnih dozvola i dugoročnih viza.

Izuzeti su i državljani izvan EU koji posjeduju boravišnu iskaznicu ili boravišnu dozvolu i u neposrednom su srodstvu s državljaninom izvan EU koji mogu putovati Europom poput građanina EU, te državljani izvan EU koji putuju u Europu kao dio unutar korporativnog transfera ili u svrhu istraživanja, studija, obuke, volontiranja, programa razmjene učenika ili obrazovnih projekata i au-pairinga te osobe koje imaju valjanu dozvolu za pogranični promet.

Osobe izuzete od graničnih provjera ili kojima su dodijeljene određene povlastice u pogledu graničnih provjera, kao što su šefovi država, prekogranični radnici i slično, također neće biti obuhvaćeni kontrolom kao ni osobe koje nisu dužne prelaziti vanjske granice samo na graničnim prijelazima i tijekom fiksnog radnog vremena, članovi posade putničkih i teretnih vlakova na međunarodnim spojnim putovanjima te osobe koje posjeduju valjanu ispravu za olakšani željeznički tranzit ili važeću ispravu za olakšani tranzit, pod uvjetom da putuju vlakom.

Sve ove novine kod građana stvara nesigurnost i anksioznost, kod gospodarstvenika dodatne troškove a moglo bi smanjiti broj kratkotrajnih dolazaka, što uključuje i turistička putovanja, a samim tim i smanjiti prihode od turizma.

39 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari