U intenzivnoj konkurentskoj borbi za ubiranje prednosti digitalne tehnologije i inovacija, Europa je u stalnoj potrazi za novim jednorozima – tehnološkim start-up poduzeća u privatnom vlasništvu čija se vrijednost procjenjuje na više od milijardu dolara odnosno 920 milijuna eura. Broj jednoroga u svijetu do prošle godine narastao na više od 1200.
Prema brojkama Dealrooma, više od polovice jednoroga nalazi se u Sjedinjenim Državama, a slijede ih Kina i Velika Britanija. A polovica onih u SAD-u stvorena je u samoj Silicijskoj dolini.
Iako Europa ima brojne talentirane tvrtke, novac i eko-sustav, još uvijek zaostaje u usporedbi sa SAD-om i Kinom. Unutar EU, kako analizira Euronews, jednorozi su posebno koncentrirani u Njemačkoj, koja je činila 30 posto ukupnog broja između 2008. i 2021. godine, a slijede je Francuska, s 15 posto i Švedska, s 14 posto, prema istraživanju koje je naručila Europska komisija u 2022.
No, kad se priče o uspjehu ovih tvrtki promatraju po regijama, nordijske i baltičke zemlje zajedno imaju najveći broj jednoroga po glavi stanovnika. S populacijom od 27 milijuna, nordijske nacije stvorile su 73 jednoroga između 2013. i 2023., što čini 17 posto svih europskih jednoroga sa samo četiri posto njezine populacije, prema podacima čvora tvrtke rizičnog kapitala koju je osnovala Nordija.vc.
“Bilo je puno stvarno, stvarno jakih tvrtki koje dolaze iz vrlo, vrlo male regije”, rekao je John Elvesjö, upravni partner u node.vc, dodajući da smo “samo iz Švedske vidjeli 39 jednoroga, dok je Danska 16, Norveška 11 sa sedam iz Finske.”
Unatoč tome što je relativno mala zemlja, Estonija, s oko 1.355.375 stanovnika, dom je 10 jednoroga uključujući Skype, Playtech, Wise i Bolt, između ostalih. Švedska, glavno središte jednoroga u regiji, rangirana je najviše među zemljama EU za svoj startup ekosustav prema StartupBlink-ovom Indeksu globalnih startup ekosustava 2024.
Zemlja je proglašena šestom najboljom zemljom na svijetu za stvaranje start-upa, a odmah iza nje su Njemačka, Francuska i Nizozemska. Međutim, na ovoj ljestvici, poslovno okruženje zemlje ocijenjeno je lošije nego prošle godine, te je palo na deveto mjesto s petog.
Priče o uspjehu poput Spotifyjeve povijesno su Švedskoj i drugim nordijskim zemljama priskrbile reputaciju za stvaranje uvjeta koji omogućuju razvoj tehnoloških start-upova. Ovi uvjeti uključuju pristup rizičnom kapitalu, snažnu bazu tehnološkog znanja, poduzetnički mentalitet i prisutnost širokopojasnog interneta za potencijalne tvrtke.
Međutim, Elvesjö, upravni partner u node.vc ali švedski poduzetnik koji je stvorio dva uspješna tehnološka startupa, smatra da se pravi uspjeh svodi na dva ključna čimbenika.
“Mi smo jako, jako male zemlje. Ne postoji nikakva šansa da možete poslovati na svom lokalnom jeziku, tako da smo svi osnovali svoje tvrtke na međunarodnoj osnovi, ugovorno, suradnički i jezično. Dakle, svaka tvrtka osnovana u nordijskim zemljama će postaviti sve za međunarodno poslovanje,” rekao je za Euronews Business, navodeći visoku digitalizaciju kao drugi ključ uspjeha regije.
Kako bi održala konkurentnost švedskog startup ekosustava na globalnoj razini, zemlja je pokrenula inicijative, kao što je Eye for AI, koja ima za cilj privući vrhunske talente u AI u Švedsku nudeći obuku i otvarajući vrata švedskoj AI zajednici kroz projekte. Zemlja također ima programe boravka za poduzetnike imigrante za pokretanje posla u Švedskoj za visoko obrazovanje i druge pogodnosti.
Što sprječava Europu da stvori više jednoroga?
Kao što je navedeno u gore citiranom izvješću Europske komisije, EU je bogata idejama i talentom, ali je 2022. godine na svakog jednoroga u EU dolazilo oko osam jednoroga u SAD-u.
“Problem je u tome što nemamo start-upove koji pronalaze rješenje da odrastu i postanu jednorozi iz Europe”, rekao je Carme Artigas, supredsjedatelj savjetodavnog tijela za umjetnu inteligenciju pri UN-u, govoreći na poslovnoj konferenciji u Madridu ove godine.
Veliki potencijal se nažalost često zaustavlja na granici, unatoč tome što EU jamči slobodno kretanje, čini se da okvirni uvjeti za inovacije nailaze na prepreke.
Kao suosnivač Node.vc, tvrtke rizičnog, Elvesjö vjeruje da je potencijal za povećanje startupa i osvajanje novih tržišta u Europi često presudan kada se promatra kao potencijalna prilika za ulaganje.
Kaže da su glavni problemi u njegovom svakodnevnom radu posljedica rascjepkanih propisa, različitih valuta i jezika zbog kojih je mnogo teže stvoriti jednoroga u EU nego u SAD-u.
Primjerice, švedska tvrtka u Danskoj, posluje pod drugačijim pravilima.
“Ako su zakon o radu, porezni zakon, zakon o osnivanju vrlo različit, to otežava skaliranje vašeg poslovanja. Kao investitor, uvijek tražimo skalabilnost. I odbijao sam tvrtke na tjednoj bazi jer skaliranje njihovog modela neće biti lako kad idu po zemlji, po zemlji, po zemlji. Tako će svaka nova zemlja biti nova tvrtka sa svim rizicima i poteškoćama. Kad jednom odete izvan svoje zemlje, u sljedeću, u sljedeću, morat ćete obaviti toliko posla. I to je ono što koči.”, rekao je Elvesjö.
Elvesjö, kao i mnogi drugi rizični kapitalisti i sudionici na tržištu, poziva na kohezivniju financijsku i pravnu strukturu oko registriranih subjekata.
Pročitajte još:
Neki od problema mogli bi se riješiti ako bi financijski sustavi diljem bloka bili manje fragmentirani, što je jedan od ključnih ciljeva ideje koja stoji iza Unije tržišta kapitala EU-a. Međutim, CMU je u izradi od 2015.
Iako ne postoji jasan dogovor među državama članicama o svim aspektima CMU-a, u cijelom bloku raste osjećaj da Europa treba promijeniti način razmišljanja, preuzeti više rizika i podržati nove remetilačke tehnološke inovacije i start-upove koji ih donose.
Prema nedavnom izvješću McKinsey & Co., ako Europa ne bude uspješna u natjecanju u ovim tehnologijama, mogla bi izgubiti svoja uporišta u tradicionalnim industrijama, na primjer, kao lider u automobilskoj industriji EU bi mogla “postati zaostatak u autonomnoj vožnji”.
2 Odgovora
Tako i treba kad si mi zaostali
Ma, Europa debelo zaostaje za SAD-eom!