Trgovinski suficit Njemačke sa SAD-om dosegnuo je rekordnu razinu, vidi se iz podataka njemačkog statističkog ureda objavljenih u utorak. Vijest stiže u trenutku kad države širom svijeta žele vidjeti kakve će efekte imati nameti koje američki predsjednik Trump uvodi na uvoznu robu.
Trgovinski suficit Njemačke u robnoj razmjeni sa SAD-om povećao se 2024. godine na 70 milijardi eura (72 milijarde dolara), značajno iznad ranijeg rekorda od 63,3 milijarde eura 2023. godine.
“Bilo bi teško zamisliti lošiji trenutak za ovo,” rekao je u komentaru za Reuters Holger Goerg iz Instituta za svjetsko gospodarstvo (IfW) u Kielu. Trump je u ponedjeljak također ostvario najave i uveo carine na uvoz čelika i aluminija od 25 posto, i naglasio da “neće biti nikakvih bez iznimaka ili izuzeća.”
Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je da Europska unija još uvijek čeka službenu obavijest o novim carinama, dodavši da će na svaki takav potez s američke strane Europa odgovoriti carinama na američku robu.
Trend rasta njemačkog suficita s Amerikom mogao bi se promijeniti, rekao je Goerg, ako Trump uvede carine na njemačku robu, što bi mogao učiniti u sklopu svojeg šireg plana za poticanje američke proizvodnje.
Njemačka je najveća europska ekonomija, a prošle godine je bila jedina država iz skupine G7 koja je dvije uzastopne godine zabilježila smanjenje BDP-a, za 0.2 posto 2024., nakon pada od 0.3 posto 2023. Trgovinski sukob sa SAD-om, glavnim njemačkim trgovinskim partnerom, donio bi velik udarac za njemačku proizvodnju i izvoz.
Njemački izvoz na američko tržište, predvođen najviše automobilima i farmaceutskim proizvodima, povećao se za 2,2 posto u 2024. u usporedbi s prethodnom godinom, na rekordnih 161,3 milijarde eura.
Pročitajte još:
S druge strane, uvoz iz SAD-a pao je prošle godine za 3,4 posto, na 91,4 milijarde eura. Goerg kaže da je trgovinski deficit SAD-a rezultat slabe konkurentnosti američke robe, i da se taj problem neće riješiti protekcionističkim carinama. “Upravo suprotno, mislim da će to imati negativan utjecaj na izvozne rezultate SAD-a,” kazao je Goerg.
No, situacija je potpuno drukčija u razmjeni usluga, gdje SAD ima velik izvozni suficit, pa i prema Europskoj uniji, i prema Njemačkoj. “Gospodin Trump bi trebao i to uključiti u svoje kalkulacije,” zaključuje Goerg.