Njemački izvoz u svibnju pao za 1,4 posto, trgovinski suficit 18,4 milijarde eura

Ilustracija: CHUTTERSNAP / Unsplash

Njemački izvoz je u svibnju pao više nego što se očekivalo, jer se potražnja iz SAD-a smanjila već drugi mjesec zaredom, nakon perioda snažnih narudžbi i kupnje u iščekivanju stupanja na snagu američkih carina, pokazali su službeni podaci objavljeni u utorak.

Izvoz je u svibnju pao za 1,4 posto u usporedbi s prethodnim mjesecom, vidi se iz podataka Saveznog statističkog ureda. Radi se o većem padu od prognoziranih 0,2 posto iz ankete agencije Reuters.

S druge strane, uvoz je pao za 3,8 posto u odnosu na travanj. Trgovinska bilanca je bila u plusu 18,4 milijarde eura u svibnju, u odnosu na 15,7 milijardi eura u travnju. Izvoz u druge zemlje Europske unije pao je za 2,2 posto u odnosu na travanj. “Oporavak u toj regiji glavni je preduvjet za oporavak naših izvoznika,” rekao je u komentaru Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburg Commercial Bank. 

Izvoz njemačke robe u zemlje izvan EU pao je za 0,3 posto u odnosu na travanj. Izvoz u SAD pao je za 7,7 posto u usporedbi s travnjem, dok je izvoz u Kinu pao za 2,9 posto. Američki predsjednik Donald Trump odredio je 9. srpnja kao krajnji rok da Europska unija i druge strane države s njegovom vladom dogovore trgovinske sporazume i izbjegnu stupanje na snagu visokih carinskih stopa.

EU još uvijek želi postići trgovinski sporazum do srijede, nakon što su predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i Trump imali “dobar razgovor,” izjavila je glasnogovornica Komisije u utorak.

SAD je u 2024. godini bio najveći njemački trgovinski partner, a vrijednost trgovinske razmjene između te dvije zemlje je bila 253 milijarde eura. Njemačka bi zbog carina mogla biti teško pogođena američkim carinama, jer joj gospodarstvo uvelike ovisi o izvozu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari