Njemački izvoz porastao u veljači, iako proizvodnja i dalje pada

Ilustracija: Horst Müller / Pixabay

Njemački izvoz nadmašio je očekivanja u veljači ove godine zbog povećane potražnje iz SAD-a, u iščekivanju nove runde uvoznih carina Trumpove vlade. Istovremeno, industrijska proizvodnja u Njemačkoj je ipak pala, što ukazuje da njemačka ekonomija, najveća u eurozoni, i dalje trpi probleme.

Njemački izvoz je rastao za 1,8 posto u veljači, u usporedbi s prethodnim mjesecom, pokazali su u ponedjeljak podaci njemačkog Saveznog statističkog ureda. Stručnjaci koje je anketirao Reuters prognozirali su povećanje od 1,5 posto. Uvoz je također povećan, za 0,7 posto, u usporedbi sa siječnjem.

Većina njemačkog izvoza otišla je u SAD, ili 8,5 posto više u usporedbi sa siječnjem, budući da su narudžbe bile značajno veće u iščekivanju Trumpovih carina. Carine koje je najavio američki predsjednik Donald Trump u četvrtak – koje između ostalog uključuju namet od 20 posto na sav uvoz iz EU – mogl bi nanijeti velik udarac njemačkoj industriji. SAD je za Njemačku bio najveći trgovinski partner 2024. godine, a robna razmjena između te dvije zemlje vrijedila je 253 milijarde eura.

“Već sad, dok još ni ne znamo hoće li najavljene namete kompanije uračunati u troškove i cijene za krajnje kupce, ili na koji način će američka potražnja reagirati za proizvode s povišenim cijenama, jasno je da će izvozno orijentirano gospodarstvo, kao što je njemačko, pretrpjeti štetu od trgovinskog rata,” rekao je za Reuters Carsten Brzeski, iz odjela za makroekonomske analize u ING-ju.

Trgovinska bilanca Njemačke bila je u plusu 17,7 milijardi eura u veljači ove godine, što je povećanje u odnosu na 16,2 milijarde eura u siječnju, ali ipak ispod suficita od 22,6 milijardi eura zabilježenog u veljači 2024. godine. Izvoz u druge zemlje EU povećao se za 0,5 posto na mjesečnoj razini, dok je izvoz u treće zemlje povećan za 3,2 posto.

Njemačka industrijska proizvodnja pala je više nego se očekivalo u veljači, za 1,3 posto, u odnosu na siječanj. Analitičari koje je anketirao Reuters predviđali su pad od 0,8 posto. “Nade da će industrija imati pozitivan preokret sad se pretvaraju u razočaranje,” izjavio je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist za Hamburg Commercial Bank.

Nakon najave američkih carina, čini se da su malene šanse za skorašnji oporavak u tom sektoru, posebice s obzirom na to da će se povećati i pritisak konkurencije iz drugih zemalja koje sada imaju još veće prepreke na tržištu SAD-a, kaže De la Rubia. Na godišnjoj razini, proizvodnja je bila 4,0 posto niža u usporedbi s veljačom 2024. Njemačka industrijska proizvodnja i dalje je oko 10 posto ispod razine koju je imala prije pandemije, gotovo pet godina nakon što se Covid-19 počeo širiti po svijetu.

Industrijske narudžbe su stagnirale u veljači, što znači da je potražnja i dalje slaba. Najavljena veća javna potrošnja za obranu i infrastrukturu njemačke vlade neće se pojaviti još barem nekoliko mjeseci, tako da se čini da će se njemačka industrijska proizvodnja ponovno smanjiti u narednim mjesecima, rekla je Franziska Palmas, viša ekonomistica za europske analize u Capital Economics.

“Sve skupa, to znači da su se, nakon optimizma zbog zaokreta u fiskalnoj politici, kratkoročni izgledi za njemačko gospodarstvo ponovno pogoršali,” kaže Brzeski.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari