Njemački BDP u prvom kvartalu rastao dvostruko brže od očekivanog

pixabay.com
Njemačka, ilustracija Foto: Pixabay.com

Njemačko gospodarstvo raslo je značajno više u prvom tromjesečju ove godine nego što je ranije bilo procijenjeno, zbog povećanih narudžbi za izvoz i industriju, uoči stupanja na snagu američkih carina, vidi se iz nove procjene objavljene u petak.

Njemačka ekonomija je u po najnovijem izračunu u prvom kvartalu 2025. godine rasla za 0,4 posto u usporedbi s prethodnim tromjesečjem, priopćio je njemački zavod za statistiku, što je dvostruko više od preliminarne procjene od 0,2 posto.

Njemački bruto domaći proizvod (BDP) se u posljednjem tromjesečju prošle godine smanjio za 0,2 posto, što je ponovno izazvalo bojazan od recesije, koja se definira kao dva uzastopna tromjesečja negativnog rasta. Proizvodnja i izvoz zabilježili su nešto jači rast nego što se prvotno pretpostavljalo u ožujku ove godine, rekla je Ruth Brand, šefica statističkog ureda, u objašnjenju revidiranih podataka. Uvoznici iz SAD-a ubrzali su svoju nabavu robe iz Njemačke prije no što novi carinski režim stupi na snagu.

Po novim brojkama Njemačka – najveće gospodarstvo Europe – nadmašilo je prosječnu stopu rasta u eurozoni od 0,3 posto u prvom tromjesečju, priopćili su iz ureda za statistiku.

“Današnje brojke napokon su vratile sad već gotovo zaboravljenu relikviju prošlosti: njemačko gospodarstvo još uvijek nas može pozitivno iznenaditi,” rekao je Carsten Brzeski, analitičar za makroekonomska kretanja pri banci ING, dodavši da će taj efekt ipak najvjerojatnije biti jednokratan.

Usporeno njemačko gospodarstvo nije raslo tim tempom još od trećeg kvartala 2022. godine, kada se povećalo za 0,6 posto. Veliko je pitanje može li se barem dio tog zamaha prenijeti u nadolazeće tromjesečje. Kada je riječ o izvozu i proizvodnji, drugi kvartal će vjerojatno biti slabiji, budući da su preventivni učinci zbog najavljenih carina odigrali važnu ulogu u prva tri mjeseca, rekao je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburg Commercial Bank.

Šixabay.com
Berlin, Njemačka, Foto: Pixabay.com

Međutim ciklička komponenta vidljiva je i u proizvodnji, kako ukazuju i rani pokazatelji do svibnja ove godine – a snažna potrošnja se već neko vrijeme mogla očekivati, s obzirom na realni rast plaća. Zbog toga ipak ima nekoliko razloga za vjerovanje da će se uzlazni trend nastaviti”, rekao je De la Rubia.

Brzeski je kazao da će, kratkoročno gledano, negativni efekti prevagnuti i biti izraženiji od pozitivnih – iako se konačno javljaju znakovi cikličkog pražnjenja inventara, što je obično dobar znak za industrijsku proizvodnju u narednim mjesecima.

“Dugoročno gledano, postoje dobri razlozi za veći optimizam,” kazao je Brzeski, spomenuvši javnu potrošnju i novi infrastrukturni fond težak 500 milijardi eura kojeg je u ožujku odobrio njemački parlament. Njemački gospodarski rast u prvom je tromjesečju potaknut trgovinom i domaćom potrošnjom. Izvoz je porastao za 3,2 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, a potrošnja kućanstava zabilježila je jači rast u odnosu na prethodni kvartal, te je porasla za 0,5 posto.

S druge strane, državna potrošnja smanjila se za 0,3 posto u prva tri mjeseca ove godine, u usporedbi sa zadnja tri mjeseca 2024. Prema podacima statističkog ureda, razlog za to je privremeni proračun. Nakon raspada koalicije bivšeg kancelara Olafa Scholza u studenom prošle godine, vlada na odlasku nije više imala vremena za usvajanje novog proračuna za 2025. godinu. pa je Njemačka od početka godine primjenjivala privremeni proračun.

Investicije su u prvom tromjesečju također rasle, za 0,9 posto, u odnosu na zadnji kvartal 2024. godine.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari