Njemačka vlada predložila je u srijedu zakon o produljenju ograničene cijene najamnina, u pokušaju da se poveća pristupačnost stambenih objekata, što je bilo i jedno od ključnih obećanja nove koalicijske vlade koju predvodi kancelar Friedrich Merz.
Novim zakonom bi se postojeća mjera koja limitira najamnine produljila za još četiri godine, do 2029. godine – no naišla je na žestoko protivljenje iz redova građevinske industrije i tržišta nekretnina. Po tim pravilima, prvi put uvedenima 2015. godine, ograničava se iznos tražene najamnine u za nove stanove u gradskim središtima na maksimalno 10 posto iznad cijene sličnih nekretnina u tom području.
“Stanovanje ne smije postati luksuz,” izjavila je ministrica pravosuđa Stefanie Hubig prilikom objave prijedloga novog zakona. Radi se o jednoj od nekoliko mjera koje nova vlada planira uvesti za hvatanje u koštac s nestašicom stambenog prostora za sve veći broj stanovnika, koji djelomično raste i zbog djelomično imigranata iz ratom pogođenih zemalja poput Ukrajine i Sirije.
Njemački sektor nekretnina ušao je u krizu 2022. godine, jer su zbog viših kamatnih stopa poskupili zajmovi. To je dovelo do pada cijena, pa su na kraju i neke neke tvrtke za nekretnine bankrotirale. Također je pritom opteretila i građevinski sektor, što je Njemačkoj otežalo postizanje ranije određenog cilja izgradnje 400.000 stanova godišnje kako bi se ublažio manjak stambenih nekretnina.
Pročitajte još:
Rolf Buch, predsjednik uprave Vonovije, najveće njemačke kompanije koja izdaje stanove u najam, rekao je da je ograničavanje cijena kontraproduktivno. “Ovo produljenje kočnice za rast najamnina duboko će uznemiriti ulagače i postaviti dodatne prepreke koje stoje na putu novoj gradnji,” priopćila je prošlog tjedna sektorska udruga za nekretnine ZIA.
Po podacima objavljenima prošlog tjedna broj dovršenih stanova u 2024. godini bio je tek 251.900, što je pad od 14,4 posto u odnosu na 2023. godinu, i debelo ispod cilja vlade u Berlinu. Njemačka bi trebala izgraditi 320.000 novih stanova svake godine do 2030. kako bi se održao korak s rastućom potražnjom, pokazala je studija iz ožujka koju je naručilo ministarstvo graditeljstva.
7 Odgovora
Super da ali izaziva i raspravu o ravnoteži između zaštite potrošača i poticanja investicija u stambeni sektor.
I nama tu treba nesto slicno, a ne da se stanarine nabijaju u nebo bez ikakvog pravila
Dobrodošla mjera jer cijene najma su prevelike
Ovi bi i kod nas trebalo uvesti!
e to treba kod nas a ne da šupe izdaju za 700 eura
tako treba i kod nas…
Zašto mi ovakve zakone nemamo