Napetosti između Rusije i Irana utjecale na smanjenje cijena nafte

Stockcake.com
Naftna platforma, Rusija, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte pale su u ponedjeljak nakon prošlotjednog rasta od šest posto, no zabrinutost zbog opskrbe, usred rastućih napetosti između zapadnih sila i glavnih proizvođača nafte, Rusije i Irana, održava stabilnost cijena.

Terminski ugovori na Brent naftu jeftiniji su za 43 centa pa barel košta 74,74 američka dolara, dok su ugovori za američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) niži za 51 cent. Tako, barel ove nafte košta 70,73 dolara.

Oba ugovora prošlog su tjedna zabilježila najveće tjedne dobitke od kraja rujna i dostigla najviše razine zaključnih cijena od 7. studenog, nakon što je Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji, navodi Reuters, nakon ukrajinskih napada s američkim i britanskim oružjem.

Cijene nafte započinju novi tjedan s blagim hlađenjem, dok sudionici na tržištu čekaju nove smjernice iz geopolitičkih događaja i projekcija monetarne politike Federalnih rezervi kako bi odredili daljnji smjer. Napetosti između Ukrajine i Rusije posljednjih su dana eskalirale, što je dovelo do određenog povećanja cijena zbog rizika šire eskalacije koja bi mogla utjecati na opskrbu naftom.” rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u.

Kako se Ukrajina i Rusija bore za prednost uoči mogućih pregovora, napetosti bi mogle potrajati do kraja godine, držeći cijene Brenta između 70 i 80 dolara, dodao je Yeap.

Investitori su također fokusirani na rastuću potražnju za sirovom naftom u Kini i Indiji, koje su prvi i treći najveći uvoznici nafte na svijetu. Uvoz sirove nafte u Kini porastao je u studenom zbog nižih cijena koje su potaknule povećanje zaliha, dok su indijske rafinerije povećale preradu sirove nafte za tri posto u listopadu na 5,04 milijuna barela dnevno.

Očekuje se daljnji rast uvoza sirove nafte u Kini zbog dodatne kvote od najmanje 5,84 milijuna metričkih tona što je 116.800 barela dnevno, koja je izdana neovisnim rafinerijama za isporuke iduće godine, navode izvori za Reuters.

Ovog će tjedna trgovci pratiti podatke o osobnoj potrošnji u SAD-u, koji će biti objavljeni u srijedu, budući da će oni vjerojatno utjecati na sastanak Federalnih rezervi zakazan za 17. i 18. prosinca.

Osim toga, Iran je reagirao na rezoluciju koju je u četvrtak usvojila nuklearna agencija UN-a aktiviranjem novih naprednih centrifuga za obogaćivanje urana.

„Cenzura IAEA-e i odgovor Irana povećavaju vjerojatnost da će Trump pojačati sankcije protiv iranskog izvoza nafte kad stupi na vlast,“ napisao je Vivek Dhar, strateg za robu u Commonwealth Bank of Australia.

Pojačane sankcije mogle bi iz opskrbe isključiti oko milijun barela dnevno iranskog izvoza nafte, što je otprilike jedan posto globalne ponude, rekao je Dhar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari