Najskuplji najam u Europi: London i Amsterdam među najskupljim za rentanje stana

Stockcake.com
London, Ujedinjeno Kraljevstvo, Foto: Stockcake.com

Nova istraživanja otkrivaju da su prosječne stanarine u Londonu dosegle rekordnu tromjesečnu visinu, od 2.694 funti što je ekvivalentno 3.220 eura mjesečno, što je povećanje od 2,5 posto u odnosu na prošlogodišnju brojku, pokazalo je istraživanje britanskog portala za nekretnine Rightmove.

Njihovi podaci temelje se na analizi više od pola milijuna nekretnina oglašenih za iznajmljivanje na web stranici tvrtke između srpnja i rujna 2024. godine. Izračun prosječne cijene temelji se na traženim najamninama za sve nekretnine, od spavaćih soba i jednosobnih stanova do višesobnih kuća.

Uzimajući u obzir ove varijable, London je još uvijek jedno od najskupljih mjesta za život, a stanarine su veće nego u usporedivim europskim zemljama.

Rightmove je izračunao da prosječna najamnina za poželjnija unutarnja područja Londona iznosi 3.175 funti odnosno 3.795 eura, dok su cijene u vanjskim područjima Londona bile skromnijih 2.341 funti odnosno 2.797 eura.

Direktor Rightmovea za znanost o nekretninama, Tim Bannister, rekao je za Euronews Business da su zapanjujuće visoke stanarine u Londonu rezultat brojnih ekonomskih čimbenika.

“Mnogi iznajmljivači suočeni su s većim troškovima u obliku hipotekarnih stopa, održavanja i usklađenosti s propisima. Povećanje prosječnih oglašenih najamnina također odražava izazove s kojima se iznajmljivači suočavaju, budući da se od njih traži da plate više na tržištu koje je još uvijek visoko konkurentno, unatoč nekim poboljšanjima u ponudi. Kako se približavamo jesenskom proračunu, mnogi iznajmljivači procjenjuju svoju budućnost na tržištu, a neki bi mogli odlučiti izaći s tržišta zbog pritisaka s kojima se suočavaju”, rekao je Bannister.

Kakve su najamnine u Londonu u usporedbi s europskim konkurentima?

Njemačka tvrtka za analizu podataka Statista ispitala je troškove najma u 23 vodeća europska grada za prvi kvartal ove godine kako bi odredila najskuplja mjesta za najam. Gradovi uključujući Milano, Pariz, Amsterdam, Berlin, Lisabon, Helsinki, Atenu i Rim, ali ne i London, te su analizirani kako bi se utvrdilo koliko bi koštalo iznajmljivanje jednosobnog, namještenog stana.

Stockcake.com
Amsterdam, Nizozemska, Foto: Stockcake.com

Nakon što su analizirali brojke, istraživači Statista identificirali su Amsterdam kao najskuplji za najam malog stana s jednom spavaćom sobom. Uz najamnine koje prelaze 2.275 eura mjesečno, nizozemski grad, iako skuplji od svojih kontinentalnih susjeda, bio je gotovo 1.000 eura mjesečno jeftiniji od najma u Londonu.

Nakon Amsterdama, Rim i Pariz bili su najskuplja mjesta za iznajmljivanje među ispitanim nacijama. Iznajmljivači bi za život u Rimu morali izdvojiti 2.000 eura mjesečno, dok će oni koji žele krenuti u Pariz morati pronaći 1.862 eura najam.

Nizozemski gradovi Rotterdam, Utrecht i Haag našli su se među prvih deset najskupljih mjesta za iznajmljivanje. Rotterdam, s naknadama od 1.795 eura mjesečno, nalazi se na četvrtom mjestu liste, a odmah iza njega je Haag na petom mjestu s mjesečnim najamninama od 1.790 eura.

Utrecht je ispao na šestu poziciju od Münchena, s cijenom najma njemačkog grada od 1.770 eura ispred nizozemskog rivala koji iznosi 1.746 eura mjesečne naknade. Povijesni talijanski gradovi Bologna i Firenca smjestili su se na 11. i 12. mjestu, s najamninom od 1.600 eura mjesečno, jednako kao u Pragu.

Europske prijestolnice, Madrid i Berlin, bile su znatno jeftinije od Londona i Amsterdama, a stanarine u tom španjolskom gradu u prosjeku iznose 1.494 eura, au glavnom gradu Njemačke 1.500 eura.

Budimpešta, Atena i Torino bila su najpovoljnija mjesta za iznajmljivanje među 23 anketirana grada. Budimpešta je odnijela titulu najjeftinijeg najma, s mjesečnim naknadama ispod praga od 1.000 eura.

Iznajmljivači u Mađarskoj morali bi se odvojiti od 950 eura mjesečno za život u glavnom gradu zemlje.

Atena, grčka prijestolnica na obali Sredozemnog mora, iznajmljivačima naplaćuje 1.000 eura za uživanje u brojnim užicima, dok talijanski grad Torino ne zaostaje puno s prosječnom stanarinom od 1.100 eura.

34 Odgovora

  1. Mozda jesu najskuplji, ali standard im je isto opcenito jak.. U svakom slučaju, barem ih se isplati posjetiti!

  2. Sjever EU uvijek je imao visoki standard pa tako i najam stanova. Naravno i place su im vece od EU prosjeka.

  3. Ne kužim poantu članka. Iznajmljivanje stanova nije posao milosrđa jer valjda čovjek koji iznajmljuje stan zna koliko može dobiti za stan koji iznajmljuje a sve dok ima novca koji se upumpava iz EU fondova za investicije, nekretnine će držati vrijednost.

  4. Mi pratimo europske trendove,tako da očekujemo i kod nas takve cijene,a i sad su previsoke.

  5. Heh pa nismo ni mi baš previše daleko od tih cijena,još par godina i eto nas i tu na vrhu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari