Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvek Aktivan

Neophodni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

MAGNOLIJA d.o.o.	87586392641

Mršav kvartalni rast u eurozoni na kraju 2024., Hrvatska pri samom vrhu

Foto: Pixabay.com

U četvrtom tromjesečju prošle godine sezonski prilagođeni bruto društveni proizvod (BDP) u eurozoni povećao se za 0,2 posto u odnosu na prethodni kvartal, objavio je Eurostat.

U cijeloj Europskoj uniji (EU) kvartalni je rast bio 0,4 posto.

MARINE INSURANCE SERVICES d.o.o.	67691323741

U usporedbi s istim tromjesečjem u 2023. BDP eurozone bio je veći 1,2 posto, a čitave EU 1,4 posto.

Kumulativno, u cijeloj 2024. godini, BDP eurozone bio je za 0,9 posto veći no u 2023. te jedan posto u EU. U 2023. godini rast na oba područja naspram 2022. bio je 0,4 posto.

Europska središnja banka trenutačno predviđa da bi i u ovoj godini BDP eurozone mogao rasti 0,9 posto, a onda blago ubrzati u 2026. na 1,2 posto. To je blaga korekcija naniže u odnosu na prethodnu projekciju rasta od 1,1 posto u 2025. i 1,4 posto u 2026.

Najveći kvartalni rast u posljednjem tromjesečju 2024. imala je Irska stopom od 3,6 posto. Danska je na drugom mjestu s 1,6 posto, a onda Portugal s 1,5 posto.

Hrvatska je bila na četvrtom mjestu sa stopom od 1,4 posto.

Eurostat
Kvartalno kretanje BDP-a u članicama EU-a u zadnjem tromjesečju 2024., Izvor: Eurostat

Pet zemalja imalo je kvartalni pad BDP-a, a to su bile Francuska, Njemačka, Finska, Austrija i Malta. Francuska je imala 0,1 posto, a Malta najveći od 0,7 posto.

Na godišnjoj razini u posljednjem tromjesečju prošle godine također su po rastu predvodnice bile Irska i Danska. Irska je imala godišnju stopu od čak 9,2 posto, a Danska 4,1 posto.

Tu Hrvatska također ima dobar rezultat jer su bolje još bile Litva i Poljska sa stopama od 3,7 posto. Hrvatski je godišnji rast u posljednja tri mjeseca lani bio 3,6 posto, odnosno unutar eurozone to je bila treća najveća stopa rasta BDP-a.

Samo tri zemlje EU-a i eurozone imale su negativnu godišnju brojku u tom posljednjem kvartalu. To su bile Austrija s padom BDP-a od 1,2 posto, Latvija s 0,4 posto i Njemačka s 0,2 posto minusa.

Krajem prošlog mjeseca Državni zavod za statistiku je objavio prvu procjenu prema kojoj je hrvatsko gospodarstvo u cijeloj 2024. godini raslo 3,8 posto, a u eurozoni jedino je veći cjelogodišnji rast imala Malta.

Iz sastavnica BDP-a vidi se da je u eurozoni potrošnja kućanstva porasla 0,4 posto u četvrtom tromjesečju na kvartalnoj razini koliko i državna potrošnja.

Bruto investicije u fiksni kapital porasle su 0,6 posto.

Izvoz i uvoz su imali negativan doprinos od 0,1 posto.

Eurostat je objavio i podatke o kretanju zaposlenosti u posljednja tri mjeseca prošle godine i na kvartalnoj i na godišnjoj razini.

Hrvatska je godišnje ostvarila najveći rast zaposlenosti u EU, i to stopom od 4,2 posto. Druga je Malta s 3,8 posto. U eurozoni je godišnja brojka zaposlenosti u tom razdoblju porasla tek 0,7 posto.

U odnosu na prethodni kvartal, doduše, Hrvatska je u skupini šest zemalja eurozone s padom zaposlenosti, i to s najvećom stopom od 0,4 posto koju dijeli s Finskom.

EKING d.o.o.	83272877537

6 Odgovora

  1. Podaci su odlični nema se tu što dodati osim da živimo kao “bubreg u loju”,plaće velike, imamo i za restorane svaki vikend, jednom mjesečno welness a također sve više mladi kupuju i stanove, zemlja za poželjeti tako da preporučujem svima da dođu živjeti u Hrvatsku 😁

  2. Ako eurozona nastavi stagnirati, to bi moglo negativno utjecati i na Hrvatsku, jer je gospodarstvo snažno vezano uz europsko tržište.

  3. Mršav kvartalni rast u eurozoni na kraju 2024. godine ukazuje na izazove s kojima se suočava europsko gospodarstvo, no zanimljivo je da se Hrvatska našla pri samom vrhu te statistike.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

TRGOMAX PLUS j.d.o.o.-37444002527

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…
Obrt za zemljane radove, rad s građevinskim strojevima i prijevoz ZLATAN KOP-67376653775

Komentari

FRIGOTERM, obrt za održavanje električnih uređaja, vl. Mario Žugac-97881648482