U prvom tromjesečju 2025. godine, MOL Grupa je ostvarila rast od 23 posto dobiti prije oporezivanja u odnosu na isti period prošle godine. Tako ova dobit iznosi 546 milijuna američkih dolara ili 507 milijuna eura, priopćeno je iz MOL-a.
Na dobre rezultate, kako je navedeno u priopćenju ove tvrtke, najviše je utjecala dobra izvedba u djelatnosti Istraživanja i proizvodnje nafte i plina, stabilno poslovanje djelatnosti Rafinerija i marketinga, kontinuirani rast u djelatnosti Usluga kupcima te stabilna isporuka u djelatnosti Usluga kružnog gospodarstva, unatoč trajnim izazovima.
„U razdoblju obilježenom geopolitičkim napetostima i ekonomskim previranjima uspjeli smo ostvariti stabilne rezultate. Ohrabrujuće je što su pozitivni rezultati prvenstveno posljedica poboljšanja unutarnjih performansi gotovo svih naših poslovnih djelatnosti. To nam daje čvrste temelje za suočavanje s budućim izazovima jer očekujem da će pred nama biti jednako nestabilna i neizvjesna vremena. U takvim okolnostima oslanjamo se na dokazanu MOL formulu: fiskalnu disciplinu, pametna ulaganja, diverzifikaciju, integrirani operativni model i dosljednu provedbu strateških ciljeva. Nema odstupanja – naš fokus ostaje na učinkovitosti i unaprjeđenju internih performansi bez kompromisa, kako bismo dodatno ojačali svoju konkurentnost. Naš cilj ostaje nepromijenjen: stvarati vrijednost za dioničare u kratkom roku i graditi MOL Grupu otpornu na buduće izazove“, rekao je predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor Zsolt Hernádi.
Djelatnost Istraživanja i proizvodnje nafte i plina ostvarila je bolji rezultat u odnosu na prethodno tromjesečje, što je potaknuto rastom cijena plina. Prosječna dnevna proizvodnja iznosila je 93 tisuće barela ekvivalenta nafte dnevno, što se nalazi unutar planiranog raspona od 92 do 94 barela ekvivalenta nafte dnevno, iako je blago pala u odnosu na prethodno tromjesečje zbog niže proizvodnje u srednjoj i istočnoj Europi. Istodobno, nastavljen je razvoj portfelja u Mađarskoj – zaključen je proces preuzimanja polja Endrőd, a bušotina Som-8 započela je s proizvodnjom.

Djelatnost Rafinerija i marketinga zabilježila je blagi rast rezultata u odnosu na isto razdoblje prošle godine, unatoč nižim rafinerijskim maržama i zahtjevnom poslovnom okruženju. Negativni čimbenici ublaženi su većim obujmom prerađenih sirovina, rastom vlastite prodaje (djelomično zbog velikih remonta u usporednom razdoblju), kao i boljim iskorištenjem kapaciteta.
„Iako je prodaja petrokemikalija porasla, ova djelatnost i dalje bilježi gubitke, što potvrđuje izazovno tržišno okruženje. Rafinerijske marže temeljene na cijeni Brent nafte stabilizirale su se oko dugoročnog prosjeka, dok su marže u petrokemiji ostale niske“, navodi se u priopćenju.
Plinsko poslovanje zabilježilo je pad EBITDA-e u prvom tromjesečju 2025., unatoč snažnoj potražnji za uslugama transporta u regiji, jer je makroekonomsko okruženje postalo nepovoljnije.
Djelatnost Usluga kupcima nastavila je s rastom, zbog doprinosa od prodaje goriva i ne-goriva, unatoč vidljivim znakovima nepovoljnijeg makroekonomskog okruženja.
„Prodaja goriva porasla je na tržištima Rumunjske i Hrvatske. Iako je rast marža segmenta ne-goriva bio umjereniji nego prošle godine, temeljni trendovi i dalje su pozitivni. Fresh Corner mreža nastavila je s rastom te je na kraju prvog tromjesečja 2025. obuhvaćala 1341 lokaciju, što je povećanje od jedan posto u odnosu na prethodno tromjesečje i šest posto u odnosu na isto razdoblje lani“, navode iz MOL-a.
Pročitajte još:
Djelatnost Usluga kružnog gospodarstva donijela je pozitivan EBITDA rezultat u prvom tromjesečju 2025. godine. Kapitalna ulaganja i dalje su bila usmjerena na širenje sustava povratne naknade, koji je do sada uspostavljen na više od 4.800 lokacija, a broj vraćenih ambalažnih jedinica porastao je za deset posto u odnosu na prethodno tromjesečje, dosegnuvši približno 6,5 milijuna komada dnevno.
Napredak je ostvaren i u drugim infrastrukturnim projektima, uključujući izgradnju novog reciklažnog dvorišta u Komáromu (uz planiranih dodatnih osam), kao i pripremne radove i javnu nabavu za projekt proizvodnje energije iz otpada.