Šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva pohvalila je u četvrtak “nemoguće” zaokrete ekonomske politike u Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Argentini, dodavši da globalna ekonomija ulazi u “novu eru.”
“Stvari kojima sam svjedočila ovog tjedna doista je niz nemogućih zbivanja koja sad postaju moguća,” rekla je Georgieva na panel raspravi tijekom proljetnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu.
Njemačka fiskalna ekspanzija imat će “vrlo važna, pozitivna prelijevanja” i u ostatku Europe, kazala je Georgieva, misleći pritom na veliki rast javne potrošnje kojeg je u ožujku izglasao njemački parlament, u odstupanju od desetljeća štedljivosti, u nadi da će veća izdvajanja potaknuti gospodarski rast i jačanje vojske.
“Ubrizgavanje fiskalnih kapaciteta u Njemačkoj, s obzirom na to da je europsko gospodarstvo vrlo integrirano, pomaže i ostatku Europe,” kazala je Georgieva. Obraćajući se njemačkom ministru financija Joergu Kukiysu, Georgieva je rekla: “Vi ste vrlo skromni. To sami nikad ne biste rekli, ali ja vam mogu reći da su mnogi u Europi oduševljeni zbog vaše odluke.”
Georgieva je također pohvalila planove britanske vlade za poticanje sporog rasta britanskog gospodarstva, njezine regulatorne izmjene koje bi trebale privući ulaganja i inovacije, te napore Londona u smjeru jačanja trgovinskih veza s Europskom unijom. “Kada razvodene stranke, EU i Velika Britanija, ponovno idu na dejtove, svi smo u odličnoj situaciji,” kazala je Georgieva u obraćanju britanskoj ministrici financija Rachel Reeves.
Argentinski ministar za deregulaciju i državnu transformaciju Federico Sturzenegger pohvalio se prvim proračunskim suficitom Argentine u posljednjih 14 godina, i priznao da su mnogi promatrači sumnjali da bi se takvo što moglo ostvariti. Predsjednik Argentine Javier Milei drastično je srezao javnu potrošnju nakon što je stupio na dužnost krajem 2023. godine, u pokušaju da ukroti golemu stopu inflacije, koja je prošlog travnja dosegnula godišnji vrhunac od skoro 300 posto.
Pročitajte još:
Iako je trgovinski rat kojeg je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump uzburkao globalna ekonomska kretanja, Georgieva kaže da ne vidi razloga za paniku. Svjetsku ekonomiju opisala je kao čašu vode koja je “najvjerojatnije puna, a ne prazna,” i procijenila rizik od recesije na 30 posto.
Američka ekonomistica Kristin Forbes, profesorica na prestižnom sveučilištu MIT, opisala je situaciju filmskom metaforom. “Trenutačno ovo sve izgleda kao početak nekog filma iz franšize Mission Impossible, u kojem su izazovi toliko velik da se ne vidi izlaz,” rekla je Forbes. “Kada dobijemo neku veću sigurnost oko novog globalnog trgovinskog režima, mislim da ćemo se tada moći prilagoditi i oporaviti.”