MMF očekuje rast hrvatskog gospodarstva ove godine

Zgrada MMF-a u Washingtonu, Foto: Wikimedia Commons

Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je prognoze gospodarskog rasta SAD-a i Kine, upozorivši da nove američke carine i odgovor trgovinskih partnera označavaju ulazak svijeta u “novu eru”. Referentne prognoze uključuju američke najave carina u razdoblju od 1. veljače do 4. travnja i odgovor drugih zemalja, navodi MMF.

Svjetsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,8 posto, navodi MMF, snizivši procjenu iz siječnja za pola postotnog boda, dok bi u 2026. godini rast trebao biti tek neznatno biti veći – na tri posto, pokazuju novi izračuni. U siječnju 2025. godine, MMF je očekivao rast aktivnost od 3,3 posto.

Svjetski ekonomski sustav mijenja se iz temelja i ulazimo u novu eru, napisao je na blogu glavni ekonomist MMF-a, Pierre-Olivier Gourinchas.

“Od kraja siječnja val američkih najava carina, koje su u početnoj fazi obuhvatile Kanadu, Kinu, Meksiko i ključne sektore, kulminirao je 2. travnja u gotovo univerzalnim carinama. Efektivne američke carine prekoračile su razinu iz razdoblja Velike depresije a odgovor velikih trgovinskih partnera značajno je podigao globalnu carinsku stopu”, piše Gourinchas.

Nagla eskalacija trgovinskih napetosti i „izuzetno visoka razina” neizvjesnosti utjecat će u značajnoj mjeri na gospodarsku aktivnost u svijetu.

„Utjecaj je prilično značajan i obuhvaća sve regije svijeta. Bilježimo slabiji rast u SAD-u, eurozoni, Kini i u drugim dijelovima svijeta”, rekao je Gourinchas.

pexels.com
SAD, Foto: Pexels.com/Karolina-Grabowska

Američko gospodarstvo trebalo bi ove godine zabilježiti rast od 1,8 posto, izračunao je MMF, snizivši procjenu iz siječnja za 0,9 postotnih bodova. U 2026. gospodarstvo SAD-a bi trebalo zabilježiti rast za 1,7 posto, odnosno za 0,4 postotna boda, što je slabije nego što je očekivano na početku godine, i to zbog političke nesigurnosti i trgovinskih napetosti.

MMF ne predviđa recesiju u SAD-u, rekao je Gourinchas, ali šanse za smanjenje gospodarske aktivnosti povećane su su s 25 na 37 posto.

Kinesko gospodarstvo trebalo bi pak ove i iduće godine porasti za četiri posto, procjenjuju u MMF-u. U siječnju su prognozirali da će u 2025. gospodarstvo ove zemlje porasti za 4,6 posto i za 4,5 posto u 2026. godini, kako prenosi Hina.

Blago su snižene i prognoze za eurozonu, za 0,2 postotna boda pa bi tako aktivnost u zoni primjene zajedničke europske valute u ovoj godini trebala porasti za 0,8 posto i za 1,2 posto u 2026.

“I u eurozoni i u Kini rast će u ovoj i u idućoj godini u određenoj mjeri poduprijeti snažniji fiskalni poticaji”, napominje Gourinchas.

U skupini četiri najveća gospodarstva eurozone, MMF ove godine predviđa daleko najsnažniji rast u Španjolskoj, od 2,5 posto. Španjolska je ujedno jedina zemlja u velikoj četvorki kojoj su podigli procjenu gospodarskog rasta u 2025. Najvećem gospodarstvu eurozone, onom Njemačke, predviđaju stagnaciju u ovoj godini i skroman oporavak u 2026., uz prognoziranu stopu rasta od 0,9 posto.

Trgovinske napetosti i carine osjetno će zakočiti i japanski BDP, izračunali su u MMF-u, smanjivši prognozu za ovu godinu za pola postotnog boda, na 0,6 posto. Isti tempo rasta očekuju i u 2026.

Blago su snižene i prognoze gospodarskog rasta Indije, na 6,2 posto u ovoj godini i na 6,3 posto u 2026. Rusko gospodarstvo, prema podacima MMF-a, trebalo bi u 2025. godini rasti za 1,5 posto. U 2026. rast bi trebao biti smanjen na 0,9 posto. 

stockcake.com
Procjene gospodarskog rasta, Foto: Stockcake.com

MMF očekuje rast hrvatskog gospodarstva u 2025.

Hrvatsko gospodarstvo porast će u ovoj godini za 3,1 posto, gotovo četiri puta više od prosjeka eurozone, ali uz manjak u bilanci plaćanja, pokazuju podaci MMF-a, navedeni u redovnom proljetnom izvješću.

U listopadu 2024. godine, MMF je u redovnim jesenjim prognozama za svjetsko gospodarstvo Hrvatskoj u 2025. predviđao rast po stopi od 2,9 posto.  U 2026. rast hrvatskog gospodarstva trebao bi usporiti na 2,7 posto.

MMF je znatno podigao procjenu inflacije u Hrvatskoj ovoj godini, s 2,8 na 3,7 posto. U idućoj godini rast cijena trebao bi po njihovim izračunima usporiti na 2,6 posto. Bilanca na tekućem računu bilance plaćanja trebala bi pak u ovoj godini, po novim procjenama MMF-a, pokazati manjak od 0,7 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Prošle jeseni bili su prognozirali da će pokazati višak od 0,9 posto BDP-a.

U 2024. bilanca je po novim izračunima pokazala manjak od 1,2 posto, navodi Hina. Prošle jeseni MMF je za 2024. bio prognozirao višak od 1,5 posto. Za 2026. MMF-vi izračuni pokazuju manjak u bilanci plaćanja od 0,6 posto BDP-a.

Blago su snizili procjenu stope nezaposlenosti u ovoj godini, za 0,2 postotna boda, na 5,3 posto. Istu razinu očekuju i u idućoj godini. Gospodarstvo eurozone trebalo bi pak u ovoj godini porasti samo 0,8 posto, izračunali su u MMF-u, snizivši projekciju iz siječnja za 0,2 postotna boda. 

U idućoj godini aktivnost bi u zoni primjene zajedničke europske valute po njihovim novim izračunima trebala porasti za 1,2 posto, za 0,2 postotna boda slabije no što su pokazivale siječanjske projekcije.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari