Misija predstavnika Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) započela je posjetom Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (Hanfa) trodnevni posjet Hrvatskoj, a razgovori su započeli na temu razvoja tržišta kapitala što je jedan od bitnih uvjeta za hrvatsko pristupanje toj organizaciji.
“Tijekom misije bit će održan niz radnih sastanaka za praćenje napretka pristupanja Hrvatske Odboru za korporativno upravljanje OECD-a. Na uvodnom sastanku uz predstavnike Hanfe sudjelovali su i predstavnici Ministarstva financija te Ministarstva vanjskih i europskih poslova, kao ključnih koordinatora projekta pristupanja Hrvatske OECD-u”, navela je Hanfa.
Tom prigodom prezentirane su provedene izmjene i dopune Zakona o trgovačkim društvima te izmjene Kodeksa korporativnog upravljanja, kao i aktivnosti koje su nakon navedenih izmjena poduzete u cilju usklađivanja s preporukama Odbora za korporativno upravljanje i načelima korporativnog upravljanja skupine G20 i OECD-a.
“Poseban naglasak radnih sastanaka bio je na nedavno usvojenom Strateškom okviru za razvoj tržišta kapitala te izvršavanju mjera iz akcijskog plana koje kao prioritete obuhvaćaju regionalnu tržišnu integraciju, digitalizaciju, jačanje likvidnosti na tržištu kapitala te poboljšanje korporativnog upravljanja, kako u uvrštenim kompanijama tako i u kompanijama u državnom vlasništvu”, napominje se iz Hanfe.
U sklopu misije održat će se niz sastanaka s predstavnicima državnih institucija i privatnog sektora, uključujući Ministarstvo financija, Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Trgovački sud, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Centar za restrukturiranje i prodaju, Zagrebačku burzu, Hrvatsku gospodarsku komoru, udruženja institucionalnih ulagatelja, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, predstavnike izdavatelja i kompanija u državnom vlasništvu i druge relevantne dionike.
Hanfa ističe da će ispunjavanjem preporuka Odbora za korporativno upravljanje Hrvatska biti korak bliže članstvu u OECD-u koje će ojačati međunarodni kredibilitet Hrvatske te donijeti značajne koristi hrvatskom gospodarstvu, posebno unaprjeđenjem korporativnog upravljanja, tržišta kapitala i mirovinskog sustava.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar prošloga je mjeseca izjavio kako Hrvatska kani do kraja godine ispuniti sve preostale obveze za članstvo u OECD-u.
Trenutno je osam zemalja u pristupnom procesu, a Hrvatska je odmakla najdalje završivši pristupnu raspravu u otprilike četiri petine odbora koji ocjenjuju usklađenost zakonodavstva, politika i praksi za ulazak u OECD.
Pročitajte još:
Ostalih sedam zemalja kandidata uključuju Brazil, Bugarsku, Rumunjsku, Peru, Argentinu, Indoneziju i Tajland.
OECD, inače, ima 38 zemalja članica. Hrvatska je u više navrata isticala ambiciju ući u tu organizaciju u prvoj polovici 2026. godine.
Privlačnost članstva u OECD-u je, primjerice, u tome što dio investitora može ulagati samo u članice te skupine zemalja.
Jedan odgovor
Vjerujem da ce to nasa HRV ostvariti