Microsoft zbog carina gasi svoju kinesku podružnicu Wicresoft

Microsoft, Foto: Wikimedia Commons

Microsoftova podružnica Wicresoft prestat će s poslovanjem u Kini od utorka, što će dovesti do otpuštanja oko 2.000 zaposlenika, izvijestio je u ponedjeljak kineski medij Caijing, pozivajući se na izvore.

Ova odluka, ističe Reuters, otvara pitanje kako će američka tehnološka tvrtka pružati podršku korisnicima svojih Windows i Office proizvoda sa sjedištem u Kini.

Prema izvješću, zatvaranje će dovesti do otpuštanja uglavnom unutar Microsoftovog outsourcing tima u Kini, koji broji oko 2.000 zaposlenika.

Microsoft se postupno povlači s kineskog tržišta uslijed rastućih političkih i trgovinskih napetosti između Washingtona i Pekinga, kao i jake konkurencije kineskih tvrtki poput Kingsofta.

Davatelj IT usluga Shanghai Wicresoft Co. Ltd. osnovan je 2002. godine kao prva Microsoftova zajednička tvrtka u Kini, a posluje i u Sjedinjenim Američkim Državama, Europi i Japanu, s više od 10.000 zaposlenih.

Kina je prošloga tjedna najavila dodatne carine na uvoz američke robe po stopi od 34 posto.

Tamošnje ministarstvo trgovine tom je prilikom preciziralo i da će dodatna stopa stupiti na snagu 10. travnja i odnosit će se na sav uvoz iz SAD-a. Istovremeno su optužili SAD, ističući kako američke carine nisu u skladu s međunarodnim trgovinskim pravilima.

Nova stopa koju je SAD nametnuo Kini nadovezuje se na raniju odluku o carinskoj stopi od 20 posto koja sada postaje kumulativna i Kinu pretvara u jednu od najpogođenijih država Trumpovom trgovinskom politikom.

Peking je ustvrdio da su američke carine “tipično jednostrano zastrašivanje” koje ozbiljno šteti njihovim legitimnim pravima i interesima.

Kina je u petak također odlučila zabraniti izvoz sedam vrsta rijetkih zemnih metala u SAD i dodala nekolicinu američkih tehnoloških tvrtki na popis nepouzdanih partnera što znači da im kineski dobavljači ne mogu više prodavati dijelove.

U tom svjetlu, navode analitičari, Microsoftova najava mogla bi biti tek početka egzodusa takvih kompanija iz Kine.

Istovremeno, brojne američke tvrtke zatražile su od predsjednika Trumpa da odgodi “šokantno visoke” carine na uvoz iz Vijetnama.

Naime, niz američkih kompanija izmjestilo je proizvodnju u Vijetnam kako bi smanjile troškove i ovisnost o Kini, a proizvode potom izvoze u SAD.

U takvim je uvjetima Vijetnam prošle godine u robnoj razmjeni sa SAD-om zabilježio višak od 123,5 milijardi dolara, pri čemu su ispred njih bili samo Kina, EU i Meksiko.

Vijetnamska vlada napravila je niz ustupaka SAD-u već prije Trumpove najave carina na uvoz iz zemalja diljem svijeta, obećavši da će kupovati više američke robe poput zrakoplova i poljoprivrednih proizvoda i sniziti namete na uvoz energenata i automobila.

Krajem ožujka, podsjeća Hina, Vijetnam je tako prepolovio carine na američki ukapljeni plin i na etanol, a snizio je i namete na uvoz automobila i proizvoda poput pilećih zabataka, badema, jabuka, trešanja i proizvoda od drva.

U petak su se američki predsjednik i vijetnamski čelnik To Lam složili da će pregovarati o ukidanju carina. Telefonski razgovor Trump je nazvao “vrlo produktivnim”.

4 Odgovora

  1. Ovo je još jedan dokaz koliko trgovinski rat i carinske mjere mogu imati ozbiljne posljedice, čak i za divove poput Microsofta.

  2. Ovo je tek pocetak. Tko zna što nas očekuje u budućnosti. Nadajmo se da nece biti puno zatvaranja podružnica.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari