Mediteranske zemlje mogle bi slijediti španjolski primjer poreza na kupnju nekretnina

Pixabay.com
Nekretnine u Istri, Foto: Pixabay.com

Francuska, Grčka i Portugal bi mogle uskoro slijediti primjer Španjolske u drastičnijem oporezivanju nekretnina u vlasništvu osoba koje nisu državljani Europske unije (EU) sa ciljem da učine nekretnine priuštivijim za domaće stanovništvo.

Španjolska je nedavno predložila oporezivanje pri kupnji nekretnine u iznosu do 100 posto vrijednosti ako kupac dolazi izvan EU. Takav potez može posebno otežati kupnju za britanske državljane koji su se često odlučivali na posjedovanje druge nekretnine u Španjolskoj i drugim mediteranskim članicama EU.

Prema novom istraživanju britanske tvrtke za međunarodne selidbe 1st Move International, u prošloj godini Portugal, Španjolska, Francuska i Njemačka su bila najpopularnija odredišta za selidbu Britanaca. Restrikcije bi ih sada mogle preusmjeriti na nove destinacije.

“Španjolska odluka da nametne porez za kupce nekretnina koji nisu građani EU-a postavlja značajan presedan jer druge turističke zemlje kao što su Francuska, Grčka i Portugal sada razmatraju slične mjere. Premda su ove politike usmjerene na rješavanje problema manjka stambenog prostora, one mogu imati i neželjene posljedice jer pogađaju digitalne nomade, umirovljenike i međunarodne kupce koji doprinose lokalnoj ekonomiji”, ocjenjuje izvršni direktor u 1st Move International Mike Harvey.

Pixabay
Španjolska obala, Pixabay.com

Španjolska je također odlučila okončati program davanja zlatne vize od 3. travnja ove godine. Riječ je o mogućnosti da oni koji nisu državljani zemalja EU-a dobiju dozvolu boravka u zamjenu za investiciju koja mogu biti nekretnine, vladine obveznice ili dionice tvrtki.

Grčka, Portugal i Francuska nastoje suzbiti prekomjerni turizam mjerama usmjerenim na kratkoročni najam te žele promovirati održivije oblike turizma te manje popularna odredišta.

Kako je poznato, i Hrvatska se suočila s manjkom stambenog prostora, rastom cijena nekretnina i nemogućnošću za veliki broj domaćih stanovnika da si priušte kupnju nekretnina zbog čega je od ove godine uveden porez na nekretnine i dodatno oporezivanje kratkoročnog najma.

U razgovoru za Financije.hr domaći su stručnjaci procijenili da te mjere vjerojatno neće bitno promijeniti cijene na tržištu nekretnina jer je za to potrebno povećanje ponude ponajprije poticanjem izgradnje novih stambenih jedinica.

Klara Matić iz tvrtke Avison Young je rekla kako je moguće da kao efekt poreza na nekretnine manji dio praznih stanova ili stanova u kratkoročnom najmu dođe na tržište dugoročnog najma što bi bilo dobro za lokalno stanovništvo bez riješenog stambenog pitanja, no bez veće količine novogradnje postojeće nekretnine teško da će pojeftiniti. Puno je vjerojatniji scenarij stagnacija cijena i pad broja transakcija.

Hrvatska sada ne razmatra tako drastične mjere prema kupcima nekretnina koji nisu državljani EU, no vjerojatno to i ne bi polučilo veliki učinak budući da su dosad kupci nekretnina u Hrvatskoj pretežito dolazili iz zemalja članica.

Pixabay
Grčki otok Santorini, Pixabay.com

U Grčkoj, Portugalu i Francuskoj drugačija je slika, napominje Euronews.

“Porez od 100 posto na kupce izvan EU-a bi utjecao na stabilnost i konkurentnost grčkoga gospodarstva. Grčka već sada nastoji djelovati protiv kratkoročnog najma prekidom izdavanja novih dozvola u ključnim dijelovima Atene. Daljnje promjene bi mogle smanjiti investicije i pogoditi tržište nekretnina i lokalnu ekonomiju”, smatra Harvey.

U Francuskoj je u 2023. na turizam otpadalo oko devet posto bruto društvenog proizvoda, dok je u Portugalu ta brojka 15 posto.

Portugal se nada da bi prihodi od turizma s 25,1 milijarde eura u 2023. mogli skočiti na 66,5 milijardi eura do 2034. godine, no eventualno uvođenje poreza sličnog španjolskom moglo bi poremetiti te planove jer je to jedna od zemalja u koju Britanci ponajviše dolaze.

Sada se čini da državljani Ujedinjenog Kraljevstva gledaju prema novoj destinaciji na Mediteranu koja je također članica EU-a.

“Cipar postaje sve zanimljiviji za preseljenje Britanaca. Između 2022. i 2024. to je bila šesta najpopularnija destinacija, a nudi mediteranski način života, puno sunca, priuštive troškove i ozračje gostoprimstva. Engleski je široko u uporabi te su pogodni porezni uvjeti, pa je jasno zašto Cipar dobiva na popularnosti”, ističe Harvey.

13 Odgovora

    1. Nisam siguran u tu odluku. Hrvatska ima kapitala, strani kapital je mozda nepotreban u sektoru imovine i nekretnina.

  1. Mediteranske zemlje, suočene s rastućim cijenama nekretnina i turističkim pritiscima, mogle bi imati koristi od španjolske inicijative za uvođenje poreza na kupnju nekretnina.

  2. Jako interesantno od strane Spanjolaca. Mozda bi trebali slijediti njihov primjer, mada, tko van EU uopce kupuje u RH? Kinezi?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari