Kreće projekt gradnje novog plinovoda vrijedan 35 milijuna eura

Foto: Plinacro

Objavom međunarodnog natječaja vrijednog 35 milijuna eura u oglasniku javne nabave Plinacro je započeo jedan od svojih najvažnijih energetskih projekata – izgradnju magistralnog plinovoda Kozarac-Sisak. Plinovod, duljine oko 21 kilometar, protezat će se kroz Sisačko-moslavačku županiju i spojiti plinski čvor Kozarac s mjerno-redukcijskom stanicom Sisak.

Ovaj projekt strateški je važan za sigurnost opskrbe plinom u Hrvatskoj i jačanje povezanosti s europskim energetskim tržištem, a dio je šire strategije koja uključuje i plinovod Bosiljevo-Sisak, ukupne duljine 101 km, što će omogućiti veći kapacitet transporta plina prema srednjoj i istočnoj Europi.

Osim što će unaprijediti domaću mrežu, plinovod Kozarac-Sisak bit će ključan za bolju distribuciju plina s LNG terminala na otoku Krku prema susjednim zemljama poput Mađarske i Slovenije.

Projekt će biti realiziran po principu “ključ u ruke”; vidljivo je iz natječajne dokumentacije. To uključuje građevinske, zavarivačke, montažne i elektro-instrumentacijske radove, katodnu zaštitu, geodetske usluge te isporuku i ugradnju svih materijala. Plinovod će uglavnom biti podzemni, osim na lokacijama poput blokadno-ispuhivačkih stanica i nadzemnih objekata.

Trasa plinovoda pratit će postojeće koridore magistralnih plinovoda Popovača-Sisak, čime će se minimizirati utjecaj na okoliš i ubrzati provedba radova.

Predviđena trasa plinovoda Kozarac – Sisak. FOTO: Plinacro

Rok za predaju ponuda za najpovoljnijeg izvođača radova ističe sredinom veljače.

Prema trenutačnim procjenama, očekuje se da bi radovi trebali započeti do 31. ožujka ove godine, a završetak izgradnje predviđen je u drugom kvartalu 2026. godine. Rok za dovršetak svih radova je 12 mjeseci od uvođenja izvođača u posao, dok tehnički pregled i ishođenje uporabne dozvole nisu uključeni u taj rok.

Posebna pažnja posvetit će se smanjenju prekida rada postojećeg plinskog sustava na maksimalno 24 sata prilikom priključenja na transportni sustav.

Projekt je dio Nacionalnog plana oporavka i otpornosti Hrvatske, a financira se sredstvima Europske unije. Jačanjem plinske infrastrukture, Hrvatska postavlja temelje za stabilniju i održiviju energetsku budućnost. Ukupna ulaganja u energetsku infrastrukturu, uključujući i dodatne plinovode, procjenjuju se na oko 400 milijuna eura.

Autor: Igor Kokoruš

18 Odgovora

  1. Izgradnja plinovoda vrijedan 35 milijuna eura dobar je korak za jačanje energetske infrastrukture, ali ključno je osigurati transparentnost troškova i dugoročne koristi za građane.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari