Prema nedavnom izvještaju BestBrokers.com, koji je analizirao cijene nekretnina, prosječne neto mjesečne prihode, inflaciju i „realne“ kamatne stope na hipotekarne kredite odnosno kamatne stope prilagođene inflaciji u 62 zemlje svijeta, Danska je zemlja u Europi u kojoj je potrebno najkraće vrijeme da biste uštedjeli za kuću.
„Budući da cijene i prihodi značajno variraju od zemlje do zemlje, tim BestBrokers-a odlučio je ispitati tržište nekretnina kroz broj mjeseci plaće koji je potreban za kupnju kuće u različitim europskim zemljama“, stoji u njihovom izvještaju koji nije računao troškove hrane, smještaja, brige o djeci ili bilo što drugo, čineći njihov izračun teorijskim, navodi Euronews.
Iako je prema podacima Eurostata, europskog ureda za statistiku, Danska bila najskuplja zemlja u Europskoj uniji 2023. godine, gdje su cijene dobara i usluga bile 43 posto iznad prosjeka EU, do nekretnine je ipak najlakše doći baš u ovoj državi.
Prema podacima BestBrokers-a, prosječna cijena nekretnine od 100 četvornih metara u Danskoj ekvivalentna je 114 neto plaća, čineći Dansku najpovoljnijom zemljom u Europi za kupnju kuće.
Irska i Švedska su druge i treće najpovoljnije zemlje u Europi, s 123, odnosno 129 neto plaća, dovoljno za kupnju kuće od 100 četvornih metara. To je ekvivalentno približno 10 godina godišnjih plaća.
Hrvatska je, prema ovim podacima – pri dnu ljestvice, te je potrebno 238 mjesečnih neto plaća, za kupnju nekretnine, što je period od oko 20 godina.
Na dnu ljestvice u Europi nalaze se i Češka i Slovačka. U Slovačkoj, prosječna kuća od 100 četvornih metara košta 297 puta prosječnu plaću, što bi bilo zarađeno tijekom gotovo 25 godina. Ako netko može štedjeti polovicu svoje neto plaće, i dalje bi mu trebalo 50 godina napornog štednje kako bi mogao kupiti kuću za obitelj.
Najpovoljnija zemlja na svijetu za kupnju kuće u odnosu na plaće je Južna Afrika, gdje je potrebno 71 puta prosječna plaća za posjedovanje kuće od 100 četvornih metara. Sjedinjene Američke Države zauzele su drugo mjesto na ovoj ljestvici. Međutim, cijene nekretnina variraju od države do države.
Pročitajte još:
Prema izvještaju, u SAD-u je potrebno 76 prosječnih mjesečnih plaća za kupnju kuće, što je ekvivalentno približno šest godina godišnjih plaća.
Na dnu ljestvice nalazi se Nepal, gdje je potrebno 684 plaće da bi se kupila kuća, a slijedi Turska, gdje je broj 631, što je ekvivalentno prihodima tijekom više od 52 godine.