Kinesko gospodarstvo raslo je u 2024. godini pet posto što je u skladu s vladinim ambicijama, ali na neravnomjeran način i mnogi se žale na pogoršanje životnog standarda dok se službeni Peking trudi preliti pozitivne rezultate u proizvodnji i izvozu stimulativnim mjerama i na potrošnju.
U četvrtom tromjesečju prošle godine rast je na godišnjoj razini bio 5,4 posto što je iznad tržišnih očekivanja.
Ipak, neuravnotežen rast stvara zabrinutost da bi se takvo stanje moglo prenijeti i na ovu godinu u kojoj Kina planira sličnu stopu rasta, ali i veće zaduživanje kako bi kompenzirala udarac očekivanih većih američkih carina.
Podaci za prosinac pokazuju da industrijska proizvodnja daleko nadmašuje maloprodaju, a stopa nezaposlenosti je lagano porasla. To svjedoči snazi ekonomije na strani ponude uz snažan višak u trgovinskoj razmjeni te slabosti na domaćem tržištu.
Peking je sada, kako jaz u robnoj razmjeni s konkurentskim zemljama u korist Kine raste, suočen s trgovinskim napetostima, a niže cijene kod kuće se pretaču u niže profite tvrtki i slabije plaće.
Izvršni direktor tvrtke za pružanje usluga industrijske automatizacije Andrew Wang kaže da su mu prihodi u 2024. pali 16 posto i da je morao otpuštati radnike što će možda ponovno morati učiniti.
“Podaci koje Kina objavljuje su različiti od onoga što većina ljudi osjeća. Zapravo moramo se kretati brže da bi ostali na istom mjestu”, smatra Wang.
Bivši direktor za Kinu u Međunarodnom monetarnom fondu Eswar Prasad, rekoa je i kako Kina ima izazove u domaćom ekonomiji te sve snažnije neprijateljsko ozračje na međunarodnoj sceni.
“Sumnjivo zvuči da je Kina dosegla cilj rasta u godini kada se ekonomija suočava s mlakom domaćom potražnjom, upornim deflacijskim pritiscima i osciliranjem tržišta nekretnina i dionica”, kaže Prasad.
Neki analitičari smatraju da je ovoj brojci poprilično pridonio i snažan rast izvoza u SAD prije uvođenja carina koje je najavio skorašnji predsjednik Donald Trump.
Službeni Peking rijetko promaši postavljene ciljeve rasta. Zadnji put to je bilo tijekom pandemije.
Stopa rasta u zadnjem tromjesečju, prema službenoj statistici, bila je ipak najbolja od početka 2023. godine, no novijih podataka nema, iako ih je Reuters tražio od nacionalnog statističkog zavoda Kine.
No, ima analitičara koji smatraju da ta brojka više nije toliko relevantna za investitore.
“Hoće li investitori ulagati u Kinu jer je dosegla stopu od pet posto? Neće. To postaje sve irelevantniji cilj”, smatra glavna ekonomistica za Aziju i Pacifik u investicijskoj tvrtki Natixis Alicia Garcia-Herrero.
Pročitajte još:
Ugledni kineski ekonomist Gao Shanwen nedavno je procijenio da je bruto domaći proizvod možda precijenjen za deset postotnih bodova između 2021. i 2023., no njegov je komentar brzo nestao s društvenih mreža.
U analitičkoj bilješci koju je objavio Rhodium Group, tvrtka za ekonomske i političke analize svjetskih trendova, procjenjuje se da je kineski rast u prošloj godini zapravo bio između 2,4 i 2,8 posto.
Jedan odgovor
Uvijek bili i ostali velesila u sjeni , a kada sve kupe čuditi ćemo se.