Kineski proizvođači u ožujku zabilježili najveći rast narudžbi u posljednjih 12 mjeseci

Ilustracija: Quân Lê Quốc / Pixabay

Kineski proizvodni sektor u ožujku je zabilježio najveću stopu rasta u proteklih godinu dana, vidi se iz ankete kineskih tvornica objavljene u ponedjeljak. Količina novih narudžbi značajno je potakla volumen proizvodnje, što omogućava tom drugom najvećem gospodarstvu na svijetu mali predah od eskalirajućeg trgovinskog rata sa SAD-om.

Rezultati ankete trebali bi uvjeriti kineske vlasti da nedavna fiskalna državna potpora daje rezultate i jača gospodarstvo od 18 bilijuna dolara, koje u posljednje vrijeme također raste i zbog većeg obujma narudžbi stranih kupaca koji žele stvoriti zalihe prije no što nove američke trgovinske restrikcije stupe na snagu.

Međutim, očekuje se da će taj podstrek biti kratkog vijeka, jer američki predsjednik Donald Trump u srijedu bi trebao najaviti svoje “recipročne” carine sa svim državama na svijetu. Trump takve poteze objašnjava kao rješenje za neravnoteže u robnoj razmjeni Amerike s ostatkom svijeta, i izgledno je da bi se njima mogle dodatno povećati carine na kinesku robu koja dolazi u SAD.

Trump je nakon povratka u Bijelu kuću u siječnju već uveo kumulativni namet od dodatnih 20 posto za svu robu uvezenu iz Kine, pod izlikom da Peking “ne čini dovoljno” na zaustavljanju priljeva kemikalija koje se u Americi koriste za proizvodnju smrtonosne droge fentanila. Američki zakon dopušta predsjednicima intervenciju u trgovinsku politiku samo ako se radi o pitanju nacionalne sigurnosti, pa je stoga za Trumpa svako pitanje problem “nacionalne sigurnosti.”

Kineski indeks menadžera nabave (PMI) narastao je na 50,5 u ožujku, nakon zabilježenih 50,2 u veljači, priopćio je kineski državni zavod za statistiku NBS, što je najviša razina još od ožujka 2024. godine, te je u skladu s prognozama analitičara iz ankete agencije Reuters.

PMI za ne-proizvodne sektore, koji uključuju usluge i građevinarstvo, također se povisio, sa 50,4 na 50,8. “Službeni PMI ukazuje da ponovno raste javna potrošnja u sektoru infrastrukture, te da je izvoz zasad otporan na izazov američkih carina. Međutim, te brojke su još uvijek u skladu sa predviđenim usporavanjem rasta BDP-a u prvom kvartalu ove godine, zbog slabljenja uslužnog sektora,” komentirao je Julian Evans-Pritchard, analitičar za kinesku ekonomije iz tvrtke Capital Economics.

Kineska vlada je ove godine zadržala iste ekonomske ciljeve kao i prošle, i želi vidjeti rast BDP-a od “oko 5 posto,” unatoč Trumpovim prijetnjama, koje bi mogle okončati izvozom pogonjen ekonomski oporavak koji traje još od vremena pandemije bolesti Covida-19 krajem 2022.

Vlada je obećala izdašan fiskalni poticaj domaćoj ekonomiji, povećanje zaduživanja, daljnje ublažavanje monetarne politike i još veći naglasak na jačanju inače slabe domaće potražnje, kako bi se ublažili efekti trgovinskog rata s Amerikom. Čini se da je domaća potražnja doista narasla, sudeći po podindeksu novih narudžbi, koji je u ožujku bio na 51,8 bodova – najvišoj razini u posljednjih 12 mjeseci. Istovremeno se trend pada novih narudžbi za izvoz usporio, i pao na samo malo niže od 50 bodova, koji predstavljaju granicu između rasta i smanjenja.

PMI kod malih i srednje velikih kompanija poboljšao se prošlog mjeseca, no najveće kineske kompanije su rekle statističkom uredu da im je ožujak bio teži mjesec nego veljača.

“Ovo je dobro, ali nije dovoljno dobro. Prilično sam zabrinut zbog cijena outputa, koje su pale unatoč rastu novih narudžbi… Ove brojke su nešto manje od naših očekivanja, a sektor nekretnina I dalje, čini se, djeluje kao uteg na ostatku gospodarstva,” kaže Xu Tianchen, viši ekonomist za Economist Intelligence Unit.

Kinesko gospodarstvo imalo je neizvjestan početak ove godine, jer je krhko poboljšanje rezultata maloprodaje poništeno stalnim deflatornim pritiscima i sve većom stopom nezaposlenosti. U pokušaju da smanji zabrinutost među stranim kompanijama glede kineske ekonomije i Trumpovih carinskih prijetnji, kineski predsjednik Xi Jinping okupio je prošlog tjedna direktore multinacionalnih kompanija i pozvao ih na “zaštitu globalne industrije i lanaca opskrbe.”

Peking također pokušava potaknuti domaću potrošnju širenjem svog programa u kojem kupci mogu stari kućanski uređaj zamijeniti za novi, a u zamjenu za starog dobiju popust u obliku državne subvencije za kupnju novog. Program pokriva uglavnom bijelu tehniku i neke vrste elektronike poput televizora, a nedavno je proširen na nove skupine kućanskih aparata.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari