Rast kineske industrijske proizvodnje blago je ubrzao u studenom, no maloprodaja je razočarala naglašavajući potrebu poticaja usmjerenih na potrošače, dok se Kina priprema za dodatne trgovinske carine SAD-a pod drugom Trumpovom administracijom.
Kineska industrijska proizvodnja u studenom je porasla 5,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je više od 5,3 posto, koliko je iznosila u listopadu, pokazuju podaci Nacionalnog ureda za statistiku (NBS).
No maloprodaja je istovremeno porasla najslabijim tempom u posljednja tri mjeseca od tri posto, što je niže od 4,8 posto koliko je imala mjesec ranije, navodi Hina. Analitičari su predviđali rast za 4,6 posto.
“Kineska ekonomska politika bila je nevjerojatno dosljedna u promicanju proizvođača umjesto potrošača unatoč jasnim znakovima trajne slabosti”, rekao je nezavisni ekonomist sa sjedištem u Šangaju Dan Wang.
Ulaganja u fiksnu imovinu također su na godišnjoj razini u razdoblju od siječnja do studenog povećana za 3,3 posto, u odnosu na očekivani rast za 3,4 posto. U razdoblju od siječnja do listopada porasla su 3,4 posto.
Obećanje novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da će nametnuti carine iznad 60 posto na kinesku robu moglo bi natjerati Peking da ubrza planove ponovne uspostave ravnoteže u gospodarstvu vrijednom 19 bilijuna dolara, kažu analitičari.
To dolazi nakon više od dva desetljeća promišljanja o prijelazu s trenutnog modela rasta usmjerenog na ulaganja u fiksnu imovinu i izvoz, na model definiran potrošnjom.
Kineski političari su posljednjih tjedana počeli iznositi svoje planove za 2025., svjesni činjenice da će Trumpov povratak u Bijelu kuću predstavljati značajan pritisak na već oslabljeno gospodarstvo.
Tijekom prošlog vikenda dužnosnik kineske središnje banke rekao je da ima prostora za daljnje smanjenje iznosa gotovine koju banke moraju držati kao rezerve, ali podaci o kreditima objavljeni prošlog tjedna pokazuju da prijašnja popuštanja nisu mnogo učinila u poticanju zaduživanja.
To djelomice zbog toga jer političari tek trebaju pronaći rješenje za višegodišnju krizu nekretnina koja ruši povjerenje potrošača, s oko 70 posto ušteđevine kućanstava uloženih u nekretnine.
Pročitajte još:
Stabilizacija sektora nekretnina, koji je na svom vrhuncu činio 25 posto gospodarstva, bit će ključna ako Peking želi u 2025. održati ciljani rast na oko pet posto, ocjenjuju analitičari. Nedavna Reutersova anketa procjenjuje rast kineskog gospodarstva u sljedećoj godini za 4,5 posto, a nove bi američke carine potencijalno smanjile rast do jednog postotnog boda.
U ponedjeljak je Moody’s Ratings povisio procjenu rasta kineskog BDP-a u 2025. na 4,2 posto, u odnosu na ranijih četiri posto.
2 Odgovora
Kinezi vole više štednju. To im je u genima
Ovo nikako nisu dobre vijesti, Kina je temelj gospodarskog rasta na globalnoj razini.