Kina značajno povećava financiranje putem državnih obveznica, poticaji i za kućanstva

Pixabay.com
Peking, Kina Foto: Pixabay.com

Kina će značajno povećati financiranje putem dugoročnih državnih obveznica u 2025. godini kako bi potaknula poslovna ulaganja i inicijative za povećanje potrošnje, izjavio je u petak dužnosnik državnog plana, dok Peking pojačava fiskalne poticaje za revitalizaciju posustalog gospodarstva.

Posebne državne obveznice koristit će se za financiranje velikih nadogradnji opreme i zamjenu potrošačkih dobara, rekao je Yuan Da, zamjenik glavnog tajnika Nacionalne komisije za razvoj i reforme (NDRC) na tiskovnoj konferenciji.

“Veličina sredstava iz dugoročnih posebnih državnih obveznica bit će značajno povećana ove godine kako bi se intenzivirala i proširila provedba dviju novih inicijativa,” rekao je Yuan.

U okviru programa pokrenutog prošle godine, navodi Reuters, potrošači mogu zamijeniti stare automobile ili kućanske uređaje i kupiti nove uz popust, a postoji i zaseban program koji subvencionira velike nadogradnje opreme za poduzeća.

„Kućanstva će također imati pravo na subvencije za kupnju triju vrsta digitalnih proizvoda ove godine, uključujući mobilne telefone, tablete, pametne satove i narukvice“, rekao je Yuan.

U prosincu je NDRC objavio da je Peking u potpunosti raspodijelio sav prihod od bilijun juana (136,68 milijardi eura) iz dugoročnih posebnih državnih obveznica u 2024. godini, pri čemu je oko 70 posto prihoda financiralo “dva velika projekta”, a ostatak je usmjeren na nove inicijative.

Kineski čelnici obećali su “energično” poticati potrošnju ove godine, što je povećalo očekivanja o dodatnim političkim mjerama za poticanje potražnje i borbu protiv deflacijskih rizika.

Milijuni državnih službenika diljem Kine ovog su tjedna dobili neočekivana povećanja plaća, dok Peking nastoji potaknuti potrošnju.

„Kina će također povećati financiranje putem posebnih državnih obveznica i proširiti opseg drugog programa koji se fokusira na podršku ključnim strateškim sektorima. Vlada je unaprijed odobrila projekte za 2025. u vrijednosti od 100 milijardi juana (13 milijardi eura) u okviru ovog programa“, rekao je Zhao Chenxin, zamjenik čelnika državnog plana, na tiskovnoj konferenciji.

Hina/Epa
Nezavršene zgrade, Peking, Kina, Foto: Hina/Epa/Andreas Martinez Casares

Glavni programi odnose se na projekte poput izgradnje željeznica i zračnih luka, razvoja poljoprivrednog zemljišta i jačanja sigurnosnih kapaciteta u ključnim područjima, prema službenim dokumentima.

Drugo najveće svjetsko gospodarstvo suočava se s poteškoćama posljednjih godina zbog ozbiljne krize u sektoru nekretnina, visokog duga lokalnih vlasti i slabe potrošačke potražnje. Izvoz, jedan od rijetkih svijetlih točaka, mogao bi se suočiti s dodatnim američkim carinama pod drugom administracijom Donalda Trumpa.

Reuters je prošlog mjeseca izvijestio da su vlasti pristale izdati posebne državne obveznice u vrijednosti od tri bilijuna juana (390 milijardi eura) u 2025. godini, što bi bio najveći iznos do sada.

„Očekuje se da će Kina dopustiti lokalnim vlastima povećanje izdavanja posebnih obveznica na 4,7 bilijuna juana (611 milijardi eura) ove godine, u odnosu na 3,9 bilijuna juana (507 milijardi eura) u 2024.“, rekao je Zhang Ming, viši ekonomist u Kineskoj akademiji društvenih znanosti, vodećem državnom think tanku.

Kombinirane posebne državne i lokalne obveznice te godišnji proračunski deficit mogli bi ove godine doseći 13 bilijuna juana (1,69 bilijuna eura), ili devet do deset posto bruto domaćeg proizvoda. Takva razina širokog deficita bila bi rijetka u povijesti, naveo je Zhang u članku objavljenom na web stranici China Chief Economist Foruma.

Reuters je prošlog mjeseca izvijestio i da su kineski čelnici pristali povećati proračunski deficit na četiri posto BDP-a u 2025., što je najviša razina do sada, uz održavanje cilja gospodarskog rasta od oko pet posto.

Kineska središnja banka vjerojatno će smanjiti svoju ključnu kamatnu stopu s trenutačne razine od 1,5 posto “u odgovarajuće vrijeme” u 2025., izvijestio je u petak Financial Times, pozivajući se na komentare banke, kao dio napora Pekinga za poticanje rasta.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari