Kina razmatra izuzeće neke robe iz američkih carina

pixabay.com
Kina i SAD, Foto: Pixabay.com

Kina razmatra mogućnost izuzeća određenih američkih proizvoda iz svojih carina od 125 posto te traži od poduzeća da identificiraju robu koja bi mogla biti podobna za izuzeće – što je zasad najsnažniji znak da je Peking zabrinut zbog ekonomskih posljedica trgovinskog rata s Washingtonom.

Radna skupina Ministarstva trgovine prikuplja popise proizvoda koji bi mogli biti izuzeti iz sustava carina te poziva poduzeća da podnesu vlastite zahtjeve, prema izvoru koji je govorio pod uvjetom anonimnosti.

Financijski magazin Caijing objavio je u petak, pozivajući se na izvore, da se Peking priprema uključiti osam stavki povezanih s poluvodičima, iako ne i memorijske čipove, prenosi Reuters.

„Kineska vlada, primjerice, pita naše tvrtke koje proizvode uvoze iz SAD-a, a koje se ne mogu pronaći nigdje drugdje, i bez kojih bi se opskrbni lanac mogao ugasiti“, izjavio je u petak Michael Hart, predsjednik Američke gospodarske komore u Kini.

Neki članovi Komore rekli su da su u proteklom tjednu uvozili robu bez naplate novih carina, dodao je Hart.

Popis od 131 kategorije proizvoda koji bi mogli biti izuzeti kružio je u petak društvenim mrežama, među poduzećima i trgovinskim udrugama. Reuters nije mogao potvrditi njegovu autentičnost, a stavke su obuhvaćale sve – od cjepiva i kemikalija do mlaznih motora.

Iako još nije poznato kakvu će konačnu odluku Peking donijeti, tvrtka Huatai Securities analizirala je popis koji kruži među trgovinskim grupama i zaključila da se odnosi na uvoz vrijedan 45 milijardi američkih dolara (približno 42 milijarde eura) prošle godine.

Ponovljeni pozivi kineskom carinskom uredu ostali su bez odgovora. Carina i Ministarstvo trgovine nisu odgovorili ni na upite poslani faksom.

Dok Washington tvrdi da je trenutačna situacija ekonomski neodrživa i već je ponudio izuzeća od carina za dio elektroničke robe, Kina stalno poručuje da je spremna boriti se do kraja ako SAD ne ukine svoje carine.

Ipak, ispod ratoborne retorike, kinesko gospodarstvo ulazi u trgovinski rat flertujući s deflacijom. Potražnja je slaba, a potrošnja i povjerenje potrošača nikada se nisu u potpunosti oporavili od pandemije.

Vlada potiče izvoznike pogođene carinama da se okrenu domaćem tržištu, no poduzeća navode da su im dobit niža, potražnja slabija, a kupci manje pouzdani.

Izuzeća predstavljaju snažniji oblik potpore, iako istovremeno, dopuštajući da se dio trgovine nastavi, smanjuju teret za američko gospodarstvo i tako donekle rasterećuju Bijelu kuću.

Mnogi uvozni proizvodi – od petro-kemijskog etana do farmaceutskih proizvoda – nemaju jednostavne alternative ili bi za njihovu proizvodnju izvan SAD-a bile potrebne godine.

Prema podacima kineske vlade, velike farmaceutske kompanije poput AstraZenece i GSK-a imaju barem jedno proizvodno postrojenje u SAD-u za lijekove koji se prodaju u Kini.

Glavni prerađivači etana već su zatražili izuzeće od carina, budući da je SAD jedini dobavljač.

3 Odgovora

  1. Tako treba, Kina je velesila koja ima tisućljetnu tradiciju i mudrost, trebaju nastaviti po svom

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari