Kina pokušava privući strane investicije smanjenjem barijera na domaćem tržištu

Ilustracija: Jeremy Zhu / Pixabay

Kineski regulatori i državna komisija za ekonomsko planiranje objavili su u četvrtak novu, ažuriranu, tzv. “negativne liste” na kojoj je popis sektora u kojima vrijede restrikcije za strane kompanije, tj u kojima su aktivnosti stranih ulagača ograničene ili potpuno zabranjene.

U najnovijoj verziji popisa, koji je prvi put uveden 2018. godine, broj industrija pod ograničenjima smanjen je sa 117 na 106, u potezu koji se tumači kao pokušaj Pekinga da privuče strane investicije u to drugo po veličini gospodarstvo na svijetu. Ublažavanje barijera stiže u trenutku kad američke carine stvaraju još veći pritisak na kinesko gospodarstvo, koje i otprije trpi probleme zbog slabe domaće potrošnje i krize u sektoru nekretnina.

Kineska Nacionalna komisija za razvoj i reforme (NDRC) priopćila je u četvrtak da najnoiji popis, za 2025. godinu, snižava “prag za ulazak” u Kinu, te time “stimulira vitalnost tržišta.” Niz sektora je djelomično liberaliziran, kaže NDRC, a među njima su televizijska produkcija, telekomunikacijske usluge, internetske usluge informiranja o farmaceutskim i medicinskim proizvodima, upotreba radioaktivnih lijekova od strane medicinskih institucija, kao i uvoz šumskog sjemena.

Lokalne vlasti također se potiču da omoguće veći pristup stranim ulagačima u područjima kao što su prijevoz i logistika, špedicija, te usluge iznajmljivanja vozila. S druge strane, pristup ulagačima u sektorima bespilotnih letjelica i tzv. novih duhanskih proizvoda poput e-cigareta uvršten je na crnu listu.

Kineska vlada u veljači je najavila da će dodatno ukloniti zapreke stranim ulaganjima i “što prije” revidirati “negativni popis” za pristup kineskom tržištu. Nakon tog kineski dužnosnici su počeli aktivnije promovirati Kinu kao mjesto zanimljivo za investicije globalnih kompanija. Učestalost tih sastanaka s multinacionalnim tvrtkama povećala se nakon što su izravna strana ulaganja drastično pala 2024., za 27,1 posto u domaćoj valuti, u odnosu na prethodnu godinu, što je bio najveći godišnji pad još od financijske krize 2008.

NDRC kaže da će kineske mjere, koje opisuje kao “dozvola ulaska” u Kinu “ukoliko nije zabranjeno” pomoći u širenju pristupa tržištu. “Bolje promicanje tog modela potaknut će rast društvenog kapitala i privatnih investicija, znanstvene i tehnološke inovacije, te zdravu industrijsku konkurentnost.” navodi se u priopćenju NDRC-a.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari