Kina je pokrenula antisubvencijsku istragu mliječnih proizvoda uvezenih iz Europske unije, priopćilo je kinesko ministarstvo trgovine, u znaku eskalacije trgovinskog spora između Bruxellesa i Pekinga.
O istrazi – koju su zatražile dvije industrijske skupine koje podupire država – raspravljalo se u konzultacijama s Europskom komisijom 14. kolovoza, tvrdi se u priopćenju. Istraga bi trebala biti zaključena u roku od 12 mjeseci, ali bi se mogla produžiti za još šest, prenosi Euronews.
Istraga će biti usmjerena na subvencije EU-a u proizvodnji svježeg i prerađenog sira, plavog sira i drugih proizvoda od sira, mlijeka i vrhnja. Kinesko ministarstvo kaže da će 20 programa subvencija u osam država članica – Austriji, Belgiji, Hrvatskoj, Češkoj, Finskoj, Irskoj, Italiji i Rumunjskoj – biti pod istragom. To uključuje neke programe subvencija u okviru Zajedničke poljoprivredne politike EU (CAP).
Protusubvencijska istraga “milo za drago” smatra se odgovorom na carine EU-a na uvezena električna vozila, jer dolazi manje od 24 sata nakon što je izvršna vlast EU objavila svoju namjeru da uvede konačne carine do 36,3 posto na uvoz baterijskih električnih vozila proizvedenih u Kini.
Glasnogovornik Europske komisije, Olof Gill, “primio je na znanje” odluku kineske vlade.
“Komisija će sada analizirati zahtjev i vrlo pažljivo pratiti postupak, u koordinaciji s industrijom EU-a i državama članicama. Komisija će čvrsto braniti interese mliječne industrije EU-a i Zajedničke poljoprivredne politike te intervenirati prema potrebi kako bi osigurala da je istraga u potpunosti u skladu s relevantnim pravilima WTO-a”, dodao je Gill u izjavi Euronewsu.
Podsjećamo, istraga EU je otkrila da je Peking davao izdašne subvencije cijelom svom vrijednosnom lancu baterijskih električnih vozila, dajući kineskim tvrtkama nepravednu prednost i prijeteći da će ugušiti domaću industriju EU umjetnim snižavanjem cijena električnih vozila iz Kine.
EU također istražuje i potencijalno štetan utjecaj kineskih subvencija za proizvođače vjetroturbina i solarnih ploča na industriju bloka od 27 zemalja.
Trgovinski rat – neizbježan?
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku, Josep Borrell, rekao je u utorak da bi blok trebao izbjegavati “sustavnu konfrontaciju” s Kinom, dok trgovinske napetosti između obiju strana prijete prelijevanjem.
“Naši politički sustavi su različiti, ali to ne bi trebalo dovesti do sustavnog i trajnog rivalstva. To nam nije u interesu”, rekao je Borrell, govoreći tijekom godišnjeg “Quo Vadis Europa?” konferenciji u španjolskom gradu Santanderu.
Ali Borrell, koji bi ove jeseni trebao odstupiti nakon pet godina na čelu diplomatskog ogranka EU-a, također je upozorio da bi trgovinski rat između Kine i drugih svjetskih sila mogao biti neizbježan.
“Nemamo interesa upustiti svijet u trgovinski rat. Međutim, moguće je da je taj trgovinski rat neizbježan. To je u logici stvari “, objasnio je Borell.
Također je naznačio da se interesi Europe neće uvijek poklapati s interesima SAD-a, te je pozvao blok da bude spremniji raditi stvari na svoj način.
Pročitajte još:
“Kada oni (SAD) poduzimaju trgovinske mjere protiv Kine – zato što to čine – ne pitaju nas odgovara li to nama ili ne (u Europi). Kada zabranjuju uvoz kineskih automobila ili postavljaju odvraćajuće carine, ne pitaju se kamo će otići ti kineski automobili koji neće ići u SAD. Kamo će ići? Na koje drugo tržište mogu ići? Pa naravno, na europsko tržište, a to stvara problem konkurentnosti naše industrije”, rekao je Borrell.
Peking je već pokrenuo dvosmjerne antidampinške istrage o EU svinjetini, alkoholnim pićima i kemijskim proizvodima, kao i istragu o javnoj nabavi medicinskih uređaja.
7 Odgovora
Jadni kinezi
Stvarno?
Trgovinski rat se vodi godinama
Kina uzvraća udarac
Presmijesno
Divno!
Mi smo ok…