Lider njemačkih konzervativaca Friedrich Merz ipak je u utorak uspio dobiti podršku zastupnika Bundestaga za stupanje na dužnost kancelara Njemačke, u napetom ponovljenom izglasavanju nakon što je u pvom pokušaju neočekivano nije uspio prikupiti potrebnu većinu od 316 ruku.
Neuspjeh na prvom izglasavanju u utorak nakratko je potresao svijet njemačke politike, jer se po prvi put u poslijeratnoj povijesti Njemačke dogodilo da predloženi kancelar koalicije koja preuzima vlast ne dobije potvrdu u parlamentu. Merz je na tajnom glasanju dobio tek 310 glasova, što je dovelo do brojnih nagađanja i pitanja o njegovoj podobnosti za kancelara i krhkoj prirodi koalicije njegove konzervativne stranke CDU/CSU I socijaldemokrata iz SPD-a.
U ponovljenom glasanju u utorak popodne za Merza je ipak ruku diglo 325 zastupnika u donjem domu njemačkog parlamenta koji broji njih ukupno 650.
Merzova stranka CDU/CSU na izborima u veljači pobijedila je s osvojenih 28,5 posto glasova, što nije bilo dovoljno da sastavi vladu bez koalicijskih partnera. U ponedjeljak je Merz dovršio koalicijske pregovore i dogovorio sporazum sa socijaldemokratskim SPD-om premijera na odlasku Olafa Scholza. SPD je na izborima imao 16,4 posto glasova i u veljači završio kao treća politička snaga u zemlji – za njih najlošiji rezultat u poslijeratnoj Njemačkoj.
Merzova koalicija ima 328 zastupnika u Bundestagu, tj. kontrolira većinu s tankom marginom od tek 12 zastupnika. Te dvije glavne njemačke stranke okrenule su se jedna drugoj kako bi izbjegle suradnju s ekstremno desnim populističkim AfD-om koji svoju platformu temelji na anti-imigrantskoj retorici.
AfD, kojemu je podršku izrazio i američki milijarder Elon Musk, trenutno uživa u rastu popularnosti, koji se nastavio i nakon izbora u veljači kad su ostvarili najveći uspjeh i postali druga najveća politička snaga u zemlji, s osvojenih 20,8 posto glasova i 151 zastupničkim mjestom.
Pred Merzom je zahtjevan zadatak oživljavanja njemačke ekonomije nakon već dvije godine recesije, kao i brojni drugi izazovi poput nastavka njemačke i europske podrške Ukrajini u atmosferi globalne nesigurnosti uzrokovanih američkim carinama i prevrtljivom trgovinskom politikom predsjednika Donalda Trumpa.
CDU/CSU i SPD su odmah nakon izbora dogovorili radikalni zaokret njemačke fiskalne politike, otpuštanje tzv. “kočnice duga” i dramatično povećanje javne potrošnje kroz izdvajanja za vojsku i infrastrukturu. Taj prijedlog je poslan u proceduru i izglasan je sredinom ožujka, prije Merzovog stupanja na dužnost i prije isteka mandata sadašnjeg saziva Bundestaga.
Propast prvog izglasavanja u utorak ujutro komentatori su pripisali pobunom u redovima njegove vlastite stranke i frakcijama koje Merzu još uvijek zamjeraju populizam iz predizborne kampanje I koketiranje s ekstremno desnim AfD-om. Nakon propasti prvog izglasavanja indeks njemačke burze DAX je zabilježio pad od 1,8 posto.
Merzov neuspjeh u prvom izglasavanju briselski portal Politico opisao je kao “poniženje,” agencija Reuters je takav početak njegove vladavine nazvala “debaklom,” a britanski Guardian podsjeća na nedavnu anketu TV kanala ZDF po kojemu je njegova tzv. crno-crvena koalicija popularnija od njega samog – dok koaliciju podržava 48 posto Nijemaca, Merza kao kancelara pozdravlja tek njih 38 posto.
“Njemačku se uvijek gleda kao na izvor velike stabilnosti u Europi, pa čak i u svijetu. No ovakav put prema formiranju nove vlade jasno pokazuje da to ne mora biti točno. Može se zapravo reći da Njemačka postaje normalna,” rekao je politički analitičar Wolfgang Schröder u razgovoru za kanal N-TV.
Pročitajte još:
- Merz nije dobio podršku na izglasavanju povjerenja novoj vladi u Bundestagu
- Buduća vlada Njemačke dogovorila promjenu paradigme i povećanje izdvajanja za infrastrukturu i vojsku
- Njemački planovi za veliku javnu potrošnju ipak neće donijeti brza rješenja – prvi vidljivi efekti očekuju se tek 2026. i 2027.
Merz je u utorak predvečer predstavio svoj kabinet predsjedniku Njemačke Franku-Walteru Steinmeieru, a nakon tog je preuzeo dužnost od dosadašnjeg kancelara Olafa Scholza. Merz već u srijedu ide na prvi put u inozemstvo, u službeni posjet Parizu i Varšavi, što neki interpretiraju kao pokušaj aktivnijeg uključenja Njemačke u europska pitanja i odlučivanja, nakon što je prethodna Scholzova vlada zadnjih šest mjeseci mandata bila praktički paralizirana zbog unutarnjih neslaganja.
Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, također članica njemačkog CDU/CSU, čestitala je Merzu na izglasavanju, i rekla da je on “dokazani prijatelj Europe i stručnjak za nju,” te da očekuje “zajednički rad na postizanju snažnije i konkurentnije Europe.”