Japan se postupno vraća nuklearnoj energiji 14 godina nakon nesreće u Fukushimi

Japanska energetska tvrtka Kansai Electric Power prva je koja je krenula s planovima gradnje novog nuklearnog reaktora u Japanu od nesreće u nuklearnoj elektrani Fukushima prije 14 godina.

Riječ je o projektu nuklearne elektrane u Mihami koja se nalazi u prefekturi Fukui na otoku Honshu.

Izgradnja te elektrane je bila zaustavljena nakon što je cunami 2011. godine prouzročio nuklearnu katastrofu u Fukushimi.

Kansai Electric je objavio kako je nuklearna energija ključna da Japan postigne svoja tri cilja koja uključuju energetsku sigurnost, gospodarski rast i smanjenje emisija ugljičnih plinova.

“U zemlji u kojoj manjka resursa moramo razmotriti kako neprestance imati dovoljnu opskrbu energijom, posebice s rastom novih industrija. Vjerujemo da je izgradnja novih i zamjena nuklearnih reaktora nešto što moramo učiniti, pa ćemo sada napraviti sve istražne radnje kako bismo mogli donijeti informiranu odluku”, prenosi Financial Times riječi predsjednika tvrtke Nozomua Morija.

Japan je ponovno pokrenuo 14 od 54 reaktora koji su bili zaustavljeni nakon nesreće u Fukushimi čime je udio nuklearne energije u proizvodnom energeskom miksu sveden na 8,5 posto u usporedbi s 30 posto koliki je bio prije 2011. godine.

Povratak nuklearnoj energiji dobio je zamah za vrijeme prethodnog premijera Fumija Kishide tijekom 2022. godine nakon ruske invazije na Ukrajinu koja je podigla cijene plina globalno. Od tada vlada je zauzela pozitivan odnos prema izgradnji novih nuklearnih pogona s obzirom da mnogima od postojećih postupno prestaje životni vijek.

Osim toga, prognoze kazuju da će sve veća potreba za energijom zbog energije gladnih podatkovnih centara i tvornica poluvodiča koji se grade u Japanu nadoknaditi pad potražnje zbog smanjenja populacije.

Japan je svoj zadnji nuklearni reaktor izgradio 2009. godine.

Druga energetska tvrtka J-Power 2008. godine je započela s izgradnjom nuklearnog pogona u prefekturi Aomori na sjeveru zemlje, no i tu su stvari stale nakon događaja u Fukushimi te bi za dovršenje tog projekta trebalo nekoliko godina.

Sada japanska vlada želi da se do 2040. godine 20 posto električne energije dobiva iz nuklearnog izvora. Ipak, u nekim dijelovima Japana i dalje je prisutno snažno opiranje novim nuklearnim projektima s obzirom da su česti potresi.

Kansai Electric upravlja sa sedam nuklearnih reaktora što je najviše u usporedbi s bilo kojom drugom energetskom tvrtkom u Japanu, no pet reaktora je u uporabi već više od 40 godina. Zakon dopušta da ih se uz regulatorno odobrenje može koristiti do 60 godina.

Procjena je da je za izgradnju nove nuklearne elektrane, od početnih studija do završetka, potrebno 20 godina.

Kansai Electric želi u budućnosti koristiti novu generaciju reaktora koji se smatraju sigurnijim. U Mihami su dva postojeća reaktora stala s radom 2015.

Tvrtka ipak napominje da bi geološka ispitivanja mogla potrajati godinama te da će za konačnu investicijsku odluku trebati vidjeti kakvo će biti stanje s političkom potporom ili oporbom te kakvi će biti konačni troškovi izgradnje.

4 Odgovora

  1. I šta ako opet dođe do tsunamija, a moglo bi, sudeći po svim prirodnim katastrofama koje se događaju

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari