Jača bojazan od američke stagflacije

Wikimedia Commons/Federal reserve
Jerome Powell, Foto: Wikimedia Commons/Federal reserve

Američka središnja banka Fed ostavila je i treći put uzastopce kamatnu stopu nepromijenjenom u rasponu od 4.25-4,5 posto što će vjerojatno opet uzrujati američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je puno puta javno kritizirao Fed i njegova predsjednika Jeromea Powella tražeći spuštanje kamatne stope.

Fed je objavio da su porasli rizici za veću nezaposlenost i rast inflacije što je neuobičajena kombinacija koja stavlja središnju banku u zahtjevan položaj.

Prije ovogodišnje tri odluke o zadržavanju kamatne stope na istoj razini Fed je krajem prošle godine u tri navrata kamatnu stopu spuštao.

Na konferenciji za novinare nakon sastanka o monetarnoj politici Powell je rekao da carine prigušuju potrošački i poslovni sentiment, no još uvijek nisu vidljivo naštetili gospodarstvu. Dodao je da još uvijek postoji puno nejasnoća i neizvjesnosti da bi mogao reći kako da Fed reagira na uvođenje carina.

“Ako se održi veliki najavljeni rast carinskih stopa, one će vjerojatno potaknuti rast inflacije, usporavanje gospodarskog rasta i povećanje nezaposlenosti. Učinci mogu biti privremeni, ali i trajniji. Puno je toga što ne znamo, no u dobroj smo poziciji da pričekamo i pratimo situaciju”, ustvrdio je Powell.

Nije uobičajeno da se Fed suočava istodobno s rizikom rasta inflacije i većom nezaposlenošću. Takvu se situaciju često naziva stagflacijom koja utiskuje bojazan u središnje bankare jer je vrlo teško boriti se protiv oba izazova istodobno. To se zadnji put dogodilo u duljem razdoblju tijekom naftnog šoka i recesije iz 1970-ih godina.

Mnogi ekonomisti se slažu da Trumpove carine nose opasnost od stagflacije. Uvozne carine mogu podići rast cijena te navesti tvrtke da otpuštaju zaposlenike zbog rasta troškova poslovanja.

“Ako se u konačnici carine primijene, nećemo vidjeti napredak prema našem cilju, barem u razdoblju od, recimo, godine dana”, ustvrdio je, kako prenosi Euronews, Powell.

Napomenuo je da idući korak Feda ovisi o tome koji će se pokazatelj više pogoršati, inflacija ili nezaposlenost.

Očekivanja mnogih analitičara i ekonomista u trenutačnoj situaciji su da će teško Fed mijenjati kamatnu stopu prije rujna.

Fedov oprez sada može odvesti k još dubljem sukobu s Trumpovom administracijom.

Upitan je li Trumpove izjave i pozivi na spuštanje kamatne stope imaju utjecaja na Fed, Powell je odgovorio niječno.

“To uopće ne utječe na naš posao. Mi ćemo uvijek gledati samo ekonomske podatke, izglede, ravnotežu rizika i to je to.”

Rekao je da se u ovom trenutku odgađaju ekonomske odluke različite vrste.

“Tvrtke i kućanstva su zabrinuti… i odgađaju donošenje ekonomskih odluka različitih oblika. Ako se to nastavi i ne dogodi se ništa što će ublažiti našu zabrinutost, očekujemo da će se to i pokazati u ekonomskim podacima”, poručio je.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari