Talijanski luksuzni brend odjeće Loro Piana, u vlasništvu koncerna LVMH, u ponedjeljak je stavljen pod sudsku upravu na period od godinu dana, nakon što su u njihovom opskrbnom lancu navodno utvrđeni slučajevi zlostavljanja radnika.
Radi se tek o najnovijemu nizu slučajeva koji su u posljednje vrijeme narušili imidž talijanskih luksuznih odjevnih brendova. Loro Piana je već peta modna kompanija koja se zbog slučajeva eksploatacije radnike našla na meti milanskih tužitelja od 2023. godine do danas.
Pojedini odjeli poznatih modnih brendova kao što su Valentino, Dior, Armani, te talijanski brend luksuznih ručnih torbi Alviero Martini također su već dobili prinudne sudske upravitelje.
Sud je utvrdio da je Loro Piana, brend najpoznatiji po odjeći od kašmira, za proizvodnju koristio dvije kompanije koje uopće nemaju proizvodne kapacitete i koje su za taj posao angažirale radionice u kineskom vlasništvu u Italiji, u kojima se navodno eksploatiraju radnici i krše njihova prava.
Sud u Milanu zaključio je da je Loro Piana “krivično propustio” adekvatno nadzirati standarde proizvodnje vlastitih dobavljača, kako bi ostvario veći profit, navodi se u sudskoj presudi. Sud je u svojoj odluci imenovao vanjskog upravitelja koji će biti zadužen za provjeru ispunjava li tvrtka sve zahtjeve suda, koji od nje traži uvođenje učinkovitih mehanizama za nadzor cijelog dobavljačkog lanca opskrbe.
Vanjski nadzor mogao bi biti ukinut i ranije, ako kompanija u međuvremenu uskladi svoju praksu sa zakonskim zahtjevima, kao što je već bio slučaj s Diorom, Armanijem i Alvierom Martinijem, protiv kojih je također bila donesena slična sudska odluka.
Većinski vlasnik brenda Loro Piana je u srpnju 2023. postala najveća svjetska grupacija za luksuznu robu LVMH, koja je tada za 2,57 milijardi eura preuzela 80 posto tvrtke. Preostalih 20 posto je još uvijek u vlasništvu talijanske obitelji koja je osnovala kompaniju 1924. Po napisima Financial Timesa, brend Loro Piana je krajem prošle godine imao 145 trgovina širom svijeta – od kojih je petina u Kini – a promet mu se procjenjuje na oko milijardu eura godišnje.
U svojoj odluci, sud u Milanu je napisao je da Loro Piana nastavio funkcionirati bez ikakvih promjena unatoč napisima o slučajevima izrabljivanja radnika, i čak nakon što su predstavnici talijanskih modnih brendova u svibnju ove godine potpisali sporazum s talijanskim vlastima o borbi za suzbijanje eksploatacije radnika.
Vlasnici kompanija dobavljača su pod istragom milanskih tužitelja zbog izrabljivanja radnika i zapošljavanja na crno, no samoj kompaniji Loro Piana Spa ne prijeti krivična istraga.
Tužitelji su rekli da je kršenje pravila i radnih zakona “generalizirana i konsolidirana metoda proizvodnje” u talijanskom modnom sektoru. U Italiji postoje tisuće malih proizvođača i dobavljača, od kojih dolazi oko 50-55 posto globalne proizvodnje luksuzne robe, izračunala je konzultantska kuća Bain.
Krajem svibnja ove godine sektorska udruženja modne industrije, sindikati, te predstavnici talijanskih pravnih i političkih vlasti potpisali su memorandum koji predviđa izradu detaljne baze podataka o brendovima i njihovim dobavljačima, kako bi se suzbilo izrabljivanje radnika.
Iako je plan dobrovoljan, i nije zakonska obveza, sjeverna talijanska pokrajina Lombardija izdavat će certifikate tvrtkama koje se odluče u tu inicijativu uključiti.
Pročitajte još:
U jednom od slučajeva koji su provukli veliki publicitet i koji su doveli do te inicijative umiješan je bio brend Armani, koji je outsourceao proizvodnju kožnih predmeta kineskim radionicama u predgrađu Milana, u kojima su radnici radili za satnicu od 2-3 eura, u prosjeku 10 sati dnevno, katkad i 7 dana tjedno.
Luksuzne torbe su se zatim prodavale posrednoj kompaniji za 93 eura, koja ih je prodavala Armaniju za 250 eura – i koje je Armani onda nudio kupcima za 1.800 eura.
Jedan odgovor
Neka ih trajno zatvore i kazne!