Europa, kao kontinent, te države članice Europske unije dom su za 24,4 milijuna malih i srednjih poduzeća u 2023. godini. Prema podacima Statiste, globalne platforme za podatke i poslovnu inteligenciju s opsežnom zbirkom statistika, izvješća i uvida u 170 industrija, mala i srednja poduzeća zapošljavala su gotovo 85 milijuna ljudi. Oni su činili oko 99,8 posto svih postojećih poduzeća na kontinentu i bili su okosnica manjih regija i gradova.
Koliko je lako poslovati u bilo kojoj državi znači uzeti u obzir nekoliko ključnih čimbenika. Indeks lakoće poslovanja Svjetske banke razvrstao ih je u deset parametara, koji uključuju pokretanje posla, rješavanje građevinskih dozvola, dobivanje priključka za električnu energiju, registracija vlasništva, dobivanje kredita, zaštita manjinskih ulagača, plaćanje poreza, prekogranična trgovina, provođenje ugovora te rješavanje insolventnosti.
U pet najboljih, svrstale su se Irska, Bugarska, Nizozemska, Švedska i Velika Britanija, iako nije svaka od njih najbolja u svakoj od gore navedenih kategorija.
Irska kao članica Europske unije, OECD-a i eurozone, uz korištenje eura i engleskog jezika, veoma je privlačna za europske poduzetnike, zbog povećane jednostavnosti poslovanja te ušteda u smislu odsustva deviznih ili prijevodnih naknada. Također ima jednu od najnižih stopa poreza na dobit u svijetu od 12,5 posto i Sporazum o dvostrukom oporezivanju s oko 72 zemlje do sada.
Ova država ima i razvijeno digitalno gospodarstvo. Upotreba pametnih telefona dosegla je 90 posto, a pristup internetu u kućanstvima također je dotaknuo 92 posto, postavljajući dobre temelje za tvrtke s tehnološkim i digitalnim proizvodima, prenosi Euronews. Budući da Enterprise Ireland svake godine ulaže u oko 200 startupa, zemlja šalje vrlo snažnu poruku dobrodošlice poduzetnicima diljem svijeta.
Prema studiji Svjetske banke Doing Business in the European Union 2020: Ireland, poduzeća vrlo lako posluju u gradovima Cork, Dublin, Waterfond i Galway. Poduzetnici iz Ujedinjenog Kraljevstva, Islanda, Norveške, Švicarske i EU ne trebaju nikakve dozvole ili vize za otvaranje trgovine u Irskoj. Država olakšava osnivanje tvrtke na daljinu i registraciju za državljane koji nisu državljani EU.
Bugarska na drugom mjestu
Bugarska je vrlo omiljeno novo poslovno središte u istočnoj Europi zbog relativno niske birokracije uključene u osnivanje tvrtke, te procedura traje samo nekoliko tjedana. Administrativni troškovi također su vrlo niski, u usporedbi s većinom Europe, kao i porez na dobit koji iznosi samo deset posto.
Strane tvrtke nemaju zakonskih ograničenja za kupnju zemljišta u zemlji, a moraju platiti samo operativne troškove nakon registracije. Poduzetnici iz EU također mogu iskoristiti jeftinu radnu snagu, visokokvalificiranu i višejezičnu radnu snagu i relativno niske troškove života, dok još uvijek imaju pristup jedinstvenom europskom tržištu jer je Bugarska dio EU.
Geopolitički položaj Bugarske na jugoistoku Europe također pruža praktičan pristup drugim etabliranim tržištima kao što su Grčka i Turska, dok istovremeno otvara mogućnosti u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji.
Bugarska također dopušta registraciju poduzeća na daljinu. Međutim, korupcija i dalje ostaje problem u zemlji.
Na trećem mjestu je Nizozemska, koja je prema Svjetskom gospodarskom forumu, peto najveće gospodarstvo u Europskoj uniji, s bruto domaćim proizvodom od oko 918,7 milijardi eura, što čini oko 5,96 posto gospodarstva EU. Nizozemska je posebno omiljena kod poduzetnika s tehnološki naprednim tvrtkama poput robotike i umjetne inteligencije, kao i maloprodaje.
Nizozemska vlada nudi niz shema poslovne potpore i poreznih poticaja novim tvrtkama. Iako je stopa poreza na dobit malo viša od nekih drugih europskih opcija, te iznosi od 25,8 posto, brojni vlasnici tvrtki mogli bi smatrati da je opravdana, s obzirom na lokaciju i pristup tržištu.
Poticaji uključuju poduzetnički dodatak, odnosno omogućuju poslodavcima da plate 30 posto plaća stranih talenata bez odbitka poreza. Nadalje, vlada podupire istraživanje i razvoj, kao i inovacije refundiranjem raznih troškova tvrtkama koje, između ostalog, provode znanstvena istraživanja ili razvijaju nove inovativne proizvode.
S infrastrukturom i tehnologijom svjetske klase, Švedska je još jedno start-up i poslovno središte za tehnološke poduzetnike diljem svijeta, s vrlo velikim brojem ranih usvajanja nove tehnologije, te se našla na četvrtom mjestu.
Budući da je Švedska najveće skandinavsko gospodarstvo, ona također ima uspješan građevinski sektor, s izvrsnim dosegom diljem sjeverne Europe, što također privlači građevinske poduzetnike, kao i doprinosi čvrstoj infrastrukturi. Stabilna vlada i niska razina korupcije doprinose da bude izbor poduzetnika.
Velika Britanija – i dalje među atraktivnim državama
Prema Britanskoj poslovnoj banci, oko 360.000 novih poduzeća osnovano je u Velikoj Britaniji svake godine. Osnivanje tvrtke također je relativno brzo, jednostavno i jeftino, s poštanskim zahtjevima koji se obrađuju u roku od osam do deset dana, a online zahtjevima u roku od 24 sata.
S jednim od najrazličitijih gospodarstava i radne snage u Europi, Ujedinjeno Kraljevstvo također ima mjere za potporu poduzećima u prvih nekoliko godina, kada je profitabilnost niska. Također pruža porezne olakšice na kraju poslovnog vijeka, s obzirom na prihode ostvarene prodajom imovine.
Pročitajte još:
Nadalje, Britanija ima snažan porezni i pravni sustav, s učinkovitim procesima i stopom poreza na dobit od 25 posto za sva društva s ograničenom odgovornošću. Budući da sada trećina odraslih ima neku višu diplomu, radna snaga je visokokvalificirana i prilagodljiva.
Brojne prilike za grupno financiranje, rizični kapital i anđeoska ulaganja također su dostupne za poduzetnike, kao i državne bespovratne potpore, financiranje i savjetovanje, putem različitih državnih odjela.
12 Odgovora
super
Idu Bugari!
juuuu
Ma daj, je li moguće, Bugarska druga
da da
Da,moguće
Rumunija?
hm
A ne Hrvatska ? Šokantno…
Et meni prilike za ulaganje!
Pa da.
Super.