IATA predviđa rekordan broj putnika u 2025. unatoč kašnjenju u isporukama zrakoplova

Pixabay.com
KLM zrakoplov, ilustracija Foto: Pixabay.com

Svjetska zrakoplovna industrija bi mogla iduće godine uprihoditi više od bilijun dolara i ostvariti rekordan broj putnika unatoč postojećim teškoćama oko nabave novih zrakoplova, navodi Međunarodna udruga za zračni prijevoz IATA.

Zrakoplovne tvrtke diljem svijeta svjedoci su zapreka rastu zbog problema i kašnjenja u isporukama koje imaju Boeing i Airbus. Bez novih i učinkovitijih zrakoplova prijevoznici ne mogu smanjiti troškove goriva i prevoziti više putnika.

“Dali smo im vremena. Mislim da je naše strpljenje isteklo. Situacija je neprihvatljiva”, kazao je čelni čovjek IATA-e Willie Walsh novinarima u Ženevi.

Po njegovim riječima, proizvođači su praktično stvorili monopol i čini se da imaju koristi od problema koje su prouzročili.

“Morat ćemo pojačati pritisak i možda tražiti potporu kako bi prisilili glavne dobavljače na djelovanje”, prenosi Reuters izjavu Walsha koji je prethodno bio prvi čovjek prijevoznika British Airways i njegova vlasnika holdinga IAG.

Unatoč problemima, IATA predviđa da bi zrakoplovna industrija u 2025. mogla ostvariti neto profit od 36,6 milijardi dolara s rekordnim brojem od 5,2 milijarde putnika. Ovogodišnji neto profit industrije predviđa se na 31,5 milijardi dolara.

Tako dobre brojke dolaze četiri godine nakon pravog kolapsa u industriji i gubitka od 140 milijardi dolara 2020. godine uslijed pandemije.

Predviđa se i pad cijene zrakoplovnog goriva što bi također donijelo olakšanje.

Walsh je pozitivno reagirao na ponovno izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika rekavši da su njegovi postupci u prvom mandatu potaknuli rast u zrakoplovnom sektoru.

“Vidim Trumpovu administraciju s pozitivnim učinkom na čitavu industriju. Ima naznaka da će vjerojatno promijeniti neke od stvari koje je donijela administracija Joea Bidena”, navodi Walsh.

IATA ipak upozorava da bi sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku mogli biti rizik za rast sektora.

Također predviđa da će u idućoj godini prosječna cijena preleta jedne milje (1,6 km) po putniku pasti za 3,4 posto u odnosu na ovu godinu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari