U svibnju ove godine sezonski prilagođena industrijska proizvodnja u eurozoni porasla je 1,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, pokazuju podaci Eurostata.
Hrvatska, međutim, ima najveći pad proizvodnje na mjesečnoj razini, i to od 2,9 posto. Nakon nje su Slovačka s padom od 2,8 posto te Belgija s 2,7 posto.
Na razini čitave Europske unije (EU) industrijska je proizvodnja u svibnju u odnosu na travanj bila veća za 1,5 posto.
Čak 12 zemalja EU-a imalo je mjesečni pad industrijske proizvodnje.
Najveći rast imala je Irska, od čak 12,4 posto, a nakon toga Malta s 3,4 posto te Njemačka od 2,2 posto.
Na godišnjoj razini u eurozoni industrijska je proizvodnja u svibnju bila veća 3,7 posto dok je u cijeloj EU brojka rasta bila 3,4 posto.
Najveći godišnji rast opet je imala Irska, i to od 40,7 posto ispred Finske s 5,9 posto te Švedske s pet posto.

List Irish Examiner objašnjava tako visoku brojku za Irsku snažno povećanom proizvodnjom multinacionalnih tvrtki sa sjedištem u toj zemlji potaknutu utrkom sa mogućnošću nametanja visokih američkih carina na proizvode iz EU-a.
Najveći godišnji pad industrijske proizvodnje imale su Belgija sa 7,3 posto i Bugarska sa 6,5 posto. Inače, deset zemalja EU-a imalo je godišnji pad industrijske proizvodnje.
Hrvatska je ostvarila godišnji rast industrijske proizvodnje od 1,8 posto što je najniža brojka rasta od početka godine.
Pogledamo li sastavnice industrijske proizvodnje u eurozoni na godišnjoj razini, ona je bila veća 11,6 posto kod netrajnih potrošačkih dobara.
Pročitajte još:
Kod kapitalnih dobara rast je 4,5 posto te kod proizvodnje energije 2,6 posto.
Pad se dogodio kod intermedijarnih dobara, i to od 1,8 posto te kod trajnih potrošačkih dobara za minimalnih 0,1 posto.
Jedan odgovor
Propadamo, samo se za turizam držimo