Hrvatska pri dnu EU-a po udjelu poreza na dohodak u prosječnoj bruto plaći

Pixabay.com
Povrat poreza, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Udio poreza na dohodak u bruto plaćama bitno varira između zemalja članica Europske unije (EU), ali ne iznenađuje zaključak do kojega je analizom došao Euronews da se najveći udjeli mogu vidjeti u nordijskim zemljama dok su oni znatno niži i ispod prosjeka EU-a u središnjoj i jugoistočnoj Europi.

Tako je zemlja s najvećim udjelima Danska u svim analiziranim kategorijama, a dosta je visoko plasirana i Belgija koja je druga u tri kategorije.

Ono što je bilo u fokusu je udio poreza na dohodak u prosječnim godišnjim primanjima u zemljama članicama, a promatrane su osobe koje su samci, parovi bez djece gdje obje osobe zarađuju, te obitelji s djecom u kojima je zaposlena jedna ili dvije osobe.

U 2023. prosječna bruto plaća samca u EU bila je 41.004 eura, a za porez na dohodak mu je obračunat iznos od 7.075 eura. To znači da je porez na dohodak imao udio od 17,3 posto.

Naravno, tu nisu uračunati doprinosi za zdravstveno ili mirovinsko osiguranje.

Raspon je bio dosta širok među zemljama članicama, od 3,2 posto na Cipru do 36 posto u Danskoj. U Hrvatskoj je bio 10,4 posto i samo pet zemalja je imalo postotak niži od hrvatskoga.

Prosječna bruto plaća samca u Hrvatskoj je bila 17.714 eura, a porez na dohodak 1.841 euro. Samac Danac je imao bruto plaću od 65.506 eura, a porez na dohodak mu je bio 23.575 eura.

Što se najvećih europskih gospodarstava tiče, u Italiji je udio bio 22,1 posto, u Njemačkoj 17 posto, u Francuskoj 16,2 posto te u Španjolskoj 15,6 posto.

Za par u kojemu oba člana zarađuju i nemaju djecu prosjek udjela u EU je na sličnoj razini, odnosno 17,1 posto.

Opet je tu na vrhu Danska s 35,5 posto, a na dnu Cipar s 3,3 posto. U Hrvatskoj je tu udio 10,6 posto.

Imanje djece bitno umanjuje udio zbog poreznih olakšica, pa je tako prosjek EU-a za obitelj s dvoje djece u kojoj jedna osoba radi 8,1 posto.

Tu četiri zemlje EU-a imaju negativan udio, što znači da im se vraća veći dio novaca kao povrat poreza no što je uplaćeno kao porez na dohodak. U tom krugu su Njemačka, Poljska, Češka i Slovačka, dok je u Hrvatskoj omjer na nuli.

Kao primjer navedimo Slovačku gdje takva obitelj dobije povrat poreza od 2.831 eura ili 14,1 posto godišnjih bruto prihoda.

Konačno, u obiteljima s dvoje djece gdje dvije osobe rade udio poreza na dohodak u prosječnoj bruto plaći u EU je 14,6 posto, odnosno od prihoda u visini od 81.732 eura na taj porez ode 11.981 euro. I u ovoj kategoriji od najvećih gospodarstava jedino Italija nadmašuje EU prosjek udjelom od 21,7 posto.

Tu najniži udio ima Slovačka, tek 1,3 posto, a ponovno najviši Danska s brojkom od 35,5 posto.

U Hrvatskoj je 6,2 posto, a manji udio od toga imaju u Poljskoj, Češkoj, Bugarskoj, na Cipru i u Slovačkoj.

Takva obitelj u Hrvatskoj u prosjeku ostvari bruto prihod od 36.314 eura, a za porez na dohodak se odračuna 2.252 eura.

Naravno, treba ponoviti da to nije jedino izdvajanje iz plaća, a da postoji i kategorija osobne porezne olakšice koja se povećava s brojem djece, odnosno uzdržavanih članova obitelji.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari