Hrvatska ima ambiciju postati članicom Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u prvoj polovici 2026. godine što bi trebalo otvoriti put privlačenju više stranih ulaganja, poručio je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman na konferenciji posvećenoj tijeku i koristima procesa pristupanja.
Sudjelovao je i glavni ekonomist OECD-a Alvaro Santos Pereira koji je rekao da se za Hrvatsku prognozira vrlo dobar rast od 3,7 posto u ovoj i tri posto u idućoj godini.
No, poručio je i da je potrebno nastaviti s reformama, posebice kad je riječ o podizanju produktivnosti, obrazovanju, poboljšanju investicijskog ozračja i pravosuđu za koje ocjenjuje da je još uvijek presporo. Također je napomenuo da je pritisak birokracije na poduzeća i dalje prevelik.
On smatra da problemu nedostatka radne snage treba doskočiti prekvalifikacijama, povećavanjem participacije radno sposobnog stanovništva i imigracijskom politikom. Izazovi su i teme starenja stanovništva, priuštivog stanovanja i zelene tranzicije, prenosi Hina.
Grlić Radman je pojasnio da je Hrvatska završila preglede i rasprave u 17 od 25 odbora koji analiziraju i ocjenjuju usklađenost zakonodavstva, politika i praksi u Hrvatskom s onima članica OECD-a.
Po njegovoj ocjeni, jedna od najvažnijih reformi procesa pristupanja je ona koja se odnosi na korporativno upravljanje u tvrtkama u vlasništvu države koje bi trebalo uskladiti sa standardima najrazvijenijih država svijeta. U tom cilju, najavio je, donijet će se novi zakon o pravnim osobama u vlasništvu države.
Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber ocjenjuje da su reforme za ulazak u OECD ključne za gospodarstvo.
“Dakle, sve ono što mi godinama zagovaramo je upravo ono što OECD traži. Mi tu OECD vidimo kao snažnog partnera u provođenju i ubrzavanju reformi”, ustvrdila je.
Pročitajte još:
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić ilustrirao je važnost članstva u OECD-u činjenicom da postoji kategorija investitora koji sukladno internim pravilima mogu samo ulagati u članice te organizacije.
On vjeruje da, s obzirom da su zatvoreni razgovori u 17 od 25 odbora, ulazak u OECD ne bi trebao biti upitan.