Hrvatska među zemljama EU-a s najvećim rastom cijena nekretnina

Freepik.com
Cijene nekretnina, Foto: Freepik.com/Ilustracija

U Hrvatskoj su cijene stambenih objekata porasle za 4,5 posto u prvom tromjesečju ove godine u odnosu na zadnje tromjesečje lani, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS). Na godišnjoj razini su pak porasle za 13,1 posto. Rast cijena zabilježen je i u ostatku Europske unije (EU), a Hrvatska je među prvima po rastu cijena.

Kada je riječ o novim stambenim objektima, cijene su veće za 6,4 posto na tromjesečnoj razini, dok su u odnosu na prvo tromjesečje 2024. veće za 14,3 posto. Istodobno, cijene postojećih stambenih objekata porasle su za četiri posto u usporedbi s četvrtim tromjesečjem prošle godine i za 12,7 posto na godišnjoj razini.

Rast cijena mogao bi dodatno otežati kupnju ili gradnju prve nekretnine za mlade obitelji, bez obzira na razne pokušaje Vlade RH da riješi taj problem. Ovaj tjedan na snagu su stupili i stroži uvjeti kreditiranja za građane.

U lipnju ove godine je za Financije.hr zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke, dr. sc. Sandra Švaljek, rekla da nova ograničenja ne bi trebala utjecati na kupnju prve nekretnine.

“Definirali smo kao maksimalne uvjete ono što banke već sada primjenjuju. A zašto to ima preventivni karakter – zato da banke ne bi počele odobravati kredite uz blaže kriterije. Mjera je donesena sada jer ti kriteriji na terenu s vremenom popuštaju te da ne bi bilo dodatnih popuštanja kriterija, mi smo ih sada definirali našom Odlukom, koja je u stvari jedna regulatorna mjera, koja će u određenom segmentu i zabraniti dodatne i neujednačene kriterije kreditiranja”, kazala nam je tada.

Statistički podaci su pokazali da su u prvom tromjesečju 2025. cijene stambenih objekata na tromjesečnoj razini porasle za 4,9 posto u Gradu Zagrebu, 3,3 posto na Jadranu i za 6,7 posto u ostatku Hrvatske. Na godišnjoj razini su u Gradu Zagrebu bile veće za 12,9 posto, na Jadranu za 11,3 posto, a u ostatku Hrvatske za 18,5 posto.

Cijene kuća u EU porasle su za 5,7 posto u prvom tromjesečju 2025., dok su najamnine porasle za 3,2 posto u usporedbi s istim tromjesečjem lani, objavio je Eurostat. Na tromjesečnoj razini cijene su bile veće za 1,4 posto, a najamnine za 0,9 posto.

Freepik.cok/rawpixel.com
Cijene nekretnina, Foto: Freepik.cok/rawpixel.com

“Između 2010. i prvog tromjesečja 2025. cijene kuća u EU porasle su za 57,9 posto, a najamnine za 27,8 posto. Dok su najamnine stalno rasle, cijene kuća slijedile su varijabilniji obrazac, pokazujući zapanjujući porast između prvog tromjesečja 2015. i trećeg tromjesečja 2022., nakon čega je uslijedio mali pad i stabilizacija, prije nego što su ponovno porasle od 2024. godine”, navode statističari.

U usporedbi prvog tromjesečja 2025. s 2010. godinom, cijene kuća porasle su više od najamnina u 21 od 26 zemalja EU za koje su dostupni podaci. Tako su, u istom razdoblju, cijene kuća u Mađarskoj porasle za čak 260 posto, a u Estoniji za 238 posto. Italija je bila jedina zemlja u kojoj su cijene kuća pale, za četiri posto. U istom razdoblju najamnine su porasle u 26 zemalja EU, a najveći porast zabilježen je u Estoniji, za 220 posto, Litvi, za 184 posto, u Mađarskoj za 124 posto i u Irskoj za 115 posto. Grčka je bila jedina zemlja u kojoj su cijene najamnina pale i to za 11 posto.

U eurozoni su cijene kuća porasle za 5,4 posto u usporedbi s prvim tromjesečjem prethodne godine. U usporedbi s četvrtim tromjesečjem 2024., cijene kuća porasle su za 1,3 posto.

Među državama članicama EU-a, za koje su dostupni podaci, jedna je pokazala godišnji pad cijena kuća u prvom tromjesečju 2025., a 25 ih je bilježilo godišnji porast. Pad je zabilježen u Finskoj i to za 1,9 posto. Najveći rast cijena zabilježen je u Portugalu, za 16,3 posto. Na drugom mjestu je Bugarska s 15,1 posto, a na trećem i Hrvatska s 13,1 posto.

U usporedbi s prethodnim tromjesečjem, cijene su pale u četiri države članice, a porasle u 22. Najveći pad zabilježen je u Sloveniji, za dva posto. Zatim su Luksemburg i Finska s 1,2 posto odnosno jedan posto. Hrvatska je i na tromjesečnoj razini među zemljama u kojima je zabilježen najveći rast. Na prvom mjestu je Mađarska s 5,2 posto, zatim je Portugal s 4,8 posto, a nakon njega Hrvatska s 4,5 posto.

Zanimljivo je da uz rast cijena u EU raste i prodaja nekretnina. Lani se na godišnjoj razini povećao broj transakcija nekretninama u 13 od 17 zemalja članica za koje su dostupni podaci. To je prvi put od 2021. godine da je većina zemalja prijavila rast godišnje prodaje. Samo godinu prije, u 2023., 13 od 16 zemalja zabilježilo je smanjenje prodaje u usporedbi s 2022.

Najveći godišnji porast prodaje nekretnina u 2024. zabilježen je u Luksemburgu, za 47,1 posto. Slijede Mađarska i Nizozemska s 34,7 posto odnosno 16,7 posto. S druge strane u Sloveniji je zabilježen najveći pad od 17,7 posto, a nakon nje je Francuska s padom od 9,1 posto i na trećem mjestu je Irska s 2,8 posto.

3 Odgovora

  1. Potrebno je pažljivo pratiti trendove i osigurati ravnotežu između potražnje i ponude kako bi se očuvala stabilnost i dostupnost stanovanja.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari